According to the news from the Tianjin Commission for Discipline Inspection, Cai Peilin, the former party secretary of Tianjin Vocational College of Public Security Police is suspected of serious violations of discipline and law, and is currently undergoing disciplinary review and supervision and investigation.

  Resume of Cai Peilin

  Cai Peilin, male, Han nationality, born in April 1961 in Tianjin, started working in September 1981, joined the Communist Party of China in October 1986, and has a university degree on the job.

  1979.09-1981.09 ?Tianjin Wuqing Normal School Education Major;

  1981.09-1985.01-Cadre of Tianjin Juvenile Correctional Center;

  1985.01—1987.04 ?Full-time deputy secretary of the Youth League Committee of Tianjin Juvenile Correction Center;

  1987.04-1992.04 ?Full-time secretary of the Youth League Committee of Tianjin Juvenile Disciplinary School (Associate Division Level) (During the period: 1988.09-1990.02, he studied in Tianjin Normal University for the Party and Government Cadre Major in the Self-study Examination for Higher Education);

  1992.04-1995.06 ?Deputy Section-level Judicial Inspector of the Political Department of Tianjin Administration of Reform-through-Labor;

  1995.06-1996.09-Judicial Inspector of the Political Department of Tianjin Administration of Reform-through-Labor;

  1996.09-2000.10 ?Deputy director of the Political Department of Tianjin Prison Administration Bureau (during the period: 1997.09-2000.07 studying in the administrative management major of Tianjin University Vocational and Technical Education College);

  2000.10—2001.12 ?Deputy warden of Tianjin Yangliuqing Prison;

  2001.12—2007.04 ?Tianjin Yangliuqing Prison Warden;

  2007.04—2009.05 ?Director of the Political Department of Tianjin Prison Administration Bureau;

  2009.05-2011.11 ?Deputy political commissar and director of the Political Department of Tianjin Administration of Prisons;

  2011.11—2011.12 ?The political commissar and director of the political department of Tianjin Administration of Prison (concurrently);

  2011.12—2013.06 ?Deputy Secretary of the Party Committee, Political Commissar, Director of the Political Department of Tianjin Administration of Prisons (concurrently);

  2013.06—2014.08 ?Deputy Secretary of the Party Committee and Political Commissar of Tianjin Administration of Prisons;

  2014.08—2018.08? Member of the Party Committee and Director of the Political Department of Tianjin Public Security Bureau;

  2018.08—2020.12? Member of the Party Committee and Director of the Political Department of Tianjin Public Security Bureau, Secretary of the Party Committee of Tianjin Vocational College of Police Officers;

  2020.12—2021.04? Secretary of the Party Committee of Tianjin Vocational College of Public Security Police Officers;

  2021.04? Was dismissed.

Keywords: