Xiao Peng, former deputy secretary of the party group and deputy chief prosecutor of the Dalian People's Procuratorate, was subject to disciplinary review and supervisory investigation

  According to the website of the Central Commission for Discipline Inspection and the National Supervision Commission of the Dalian Municipal Commission for Discipline Inspection: Xiao Peng, the former deputy secretary of the party group and deputy chief prosecutor of the Dalian Municipal People's Procuratorate, is suspected of serious violations of discipline and law, and is currently undergoing disciplinary review and supervision investigation.

Xiao Peng's resume

  Xiao Peng, male, Han nationality, from Pingdu, Shandong Province, was born in March 1959, joined the Communist Party of China in July 1986, and started working in January 1978, with an on-the-job postgraduate degree.

  1978.01-1978.10 Worker in Dalian Printing and Dyeing Factory

  1978.10-1982.07 Student of Chinese Department of Liaoning Normal University

  1982.07-1984.09 Staff of the Propaganda Department of the Training Center of Dalian Transportation Company

  1984.09-1987.07 Staff member of the No. 1 People's Procuratorate of Dalian City

  1987.07-1989.09 Deputy Chief Staff Member, No. 1, Dalian People's Procuratorate

  1989.09-1989.10 Chief Staff Member, No. 1, Dalian People's Procuratorate

  1989.10-1993.03 Procurator, No. 1, Dalian People's Procuratorate

  1993.03-1994.06 Chief of the Comprehensive Statistics Section of the Dalian People's Procuratorate Office

  1994.06-1998.08 Deputy Director of the Office of the Dalian People's Procuratorate

  1998.08-1998.09 Director, No. 1, Dalian People's Procuratorate

  1998.09-1998.10 Nominated as the chief procurator of the People's Procuratorate of Changhai County, Liaoning Province

  1998.10-1999.03 Acting Chief Procurator of the People's Procuratorate of Changhai County, Liaoning Province

  1999.03-2001.12 Chief Procurator, People's Procuratorate of Changhai County, Liaoning Province

  2001.12-2002.03 Nominated as the Chief Procurator of the People's Procuratorate of Shahekou District, Dalian City

  2002.03-2007.10 Chief Procurator, People's Procuratorate of Shahekou District, Dalian City

  2007.10-2007.11 Nominated as the chief procurator candidate of the People's Procuratorate of Ganjingzi District, Dalian City

  2007.11-2007.12 Deputy Chief Procurator and Acting Chief Procurator of the People's Procuratorate of Ganjingzi District, Dalian City

  2007.12-2010.08 Chief Procurator of the People's Procuratorate of Ganjingzi District, Dalian City

  2010.08-2011.05 Member of the Party Leadership Group and Deputy Chief Procurator of the Dalian People's Procuratorate

  2011.05-2019.03 Deputy Party Secretary and Deputy Chief Procurator of Dalian People's Procuratorate

  2019.03 Retired

(Dalian Municipal Commission for Discipline Inspection and Supervision)

Keywords: