All competitions have ended at the Beijing Olympics.


Japan won the most 18 medals at the Winter Olympics.


The breakdown is 3 gold medals, 6 silver medals, and 9 bronze medals, which is 5 more than the previous 13 in the previous Pyeongchang tournament.


The results of the Japanese national team of this tournament are summarized.

[18 medals]

▼ Gold medal "3"


 Ayumu Hirano (snowboard men's half pipe) Ryosuke


 Kobayashi (ski jumping individual normal hill)


 Miho Takagi (speed skating women's 1000m)



▼ Silver medal "6"


 Yuma Kagiyama (figure skating men's single)


 Ryosuke Kobayashi (ski )

Jump Individual Large Hill)


 Miho Takagi (Speed ​​Skating Women's 500m / 1500m)


 Japan (Speed ​​Skating Women's Group Pachute)


   (Ayano Sato / Miho Takagi / Nana Takagi)


 Japan (Curling Women)


   (Yurika Yoshida / Yuko Suzuki / Tomona Yoshida) Beauty / May Fujisawa / Kotomi Ishizaki)



▼ Bronze medal "9"


 Masama Uno (figure skating men's single)


 Yukimasa Horishima (ski freestyle men's mogle ) Shigeko


 Mori (speed skating men's 500m)


 Akito Watanabe (Nordic compound individual large hill)


 Shinraku Murase (Snowboard Women's Big Air) Kaori


 Sakamoto (Figure Skating Women's Single)


 Sena Tomita (Snowboard Women's Half Pipe)


 Japan (Figure Skating Group)


   (Masama Uno / Yuma Kagiyama / Shinba Higuchi / Kaori Sakamoto / Misato Komatsubara / Komatsubara Takashi / Riki Miura / Ryuichi Kihara)


 Japan (Nordic Complex)


   (Akito Watanabe / Yoshito Watanabe / Hideaki Nagai / Ryota Yamamoto)

[Results by competition]

Skiing

<Jump>


[Men]


▼ Individual Normal Hill


 Ryoyu Kobayashi Kin


 Kobayashi Junshiro 27th


 Sato Yukiya 32nd


 Nakamura Naomi 38th


▼ Individual Large Hill


 Kobayashi Ryoyu Gin


 Sato Yukiya 15th


 Kobayashi Junshiro 24th


 Nakamura Naomi 29th


▼ Group


 Japan 5th (Yukiya Sato / Naomi Nakamura / Junshiro Kobayashi / Ryoyu Kobayashi)


[Women]


 Sara Takanashi 4th


 Yuki Ito


 13th Yuka Seto 14th


 Kaori Iwabuchi 18th


[Mixed group]


 4th Japan (Sara Takanashi )

/ Yukiya Sato / Yuki Ito / Ryoyu Kobayashi)

<Nordic Combined>


▼ Individual Normal Hill


 Akito Watabe 7th


 Yoshito Watabe 13th


 Ryota Yamamoto 14th


 Sora Taniji 30th


▼ Individual Large Hill


 Akito Watabe


 12th


 Yoshito Watabe 25th


 Hideaki Nagai 31st


▼ Group


 Japan Bronze Medal ( Akito Watabe / Yoshito Watabe / Hideaki Nagai / Ryota Yamamoto)

<Freestyle>


[Men]


▼ Moguls


 Yukimasa Horishima 3rd (Bronze medal) Daitomo


 Hara 7th


 Kosuke Sugimoto 9th


 Akira Matsuda 23rd


▼ Ski Cross


 Ryo Sugai 17th


 Satoshi Furuno 26th


[Women]


▼ Moguls


 Anri Kawamura 5th


 Junko Hoshino 13th place


 Teru Sumiyoshi 15th place


 Hinako Tomitaka 19th place


▼ Half pipe


 Saori Suzuki 15th place

<Cross-country>


[Men]


▼ 15km Classical


 Hirose Kou 43rd place


 Miyazawa Daishi 67th place


▼ Ski Athlon


 Baba Naoto 35th place


 Hirose Kou 41st place


 Yamashita Haruki 53rd place


▼ 50km free (implemented by shortening to 30km in bad weather)


 Naoto Baba 24th


▼ Sprint Daishi


 Miyazawa 32nd


 Yoaki Yamashita 57th


▼ 40km Relay


 Japan 10th (Naoto Baba / Daishi Miyazawa / Haruki Yamashita / Hirose Hirose)


[Women]


▼ 10km Classical


 Masako Ishida 27th


 Masae Tsuchiya 46th


 Chika Kobayashi 54th


▼ Ski Athlon


 Masako Ishida 27th


 Masae Tsuchiya


 35th Chika Hayashi 50th


 Miki Kodama 52nd


▼ 30km Free


 Masako Ishida 26th


 Masae Tsuchiya 36th


 Miki Kodama


 50th Chika Hayashi 55th


▼ 20km Relay


 Japan 11th Masako Ishida / Masae Tsuchiya / Chika Kobayashi / Miki Kodama)

<Alpine>


[Men]



 Slalom Yohei Koyama abstention


[Women]


▼ Giant Slalom


 Asa Ando 24th place


 Sakurako Mukogawa 31st



 Slalom Sakurako Mukogawa 35th


 Asa Ando abstention

Ice hockey girls

▼ Qualifying League


Japan 3-1 Sweden (1 win 0 defeat)


Japan 6-2 Denmark (2 win 0 defeat)


Japan 1-2 China (2 win 1 defeat)


Japan 3-2 Czech (3 win 1 defeat quarterfinal advance)


▼ Quarterfinals


Japan 1-7 Finland * Japan is 6th

Curling girls

▼ Qualifying League


Japan 5-8 Sweden (1 loss)


Japan 8-5 Canada (1 win 1 loss)


Japan 8-7 Denmark (2 wins 1 loss)


Japan 10-5 ROC (3 wins 1 loss)


Japan 10-2 China ( 4 wins and 1 loss)


Japan 5-10 Korea (4 wins and 2 losses)


Japan 4-10 United Kingdom (4 wins and 3 losses)


Japan 10-7 America (5 wins and 3 losses)


Japan 4-8 Switzerland (5 wins and 4 losses) Qualifying Advance to the semi-finals in 4th place in the league



▼ Semi-finals


Japan 8-6 Switzerland Advance to the finals


▼ Finals


Japan 3-10 United Kingdom Japan is a silver medal

skate

<Figure skating>


▼ Men's single


 Yuma Kagiyama Gin


 Uno Masama Copper


 Hanyu Yuzuru 4th


▼ Women's single


 Sakamoto Kaori Copper


 Higuchi Shinba 5th


 Kawabe Aina 23rd


▼ Pair


 Miura Riku / Kihara Ryuichi 7th


▼ Ice dance


 Misato Komatsubara / Takashi Komatsubara 22nd


▼ Group Japan 3rd


(Preliminary) Riku Miura / Ryuichi Kihara / Misato Komatsubara / Takashi Komatsubara / Masama Uno / Shinba Higuchi


(Final) Yuma Kagiyama / Riku Miura / Ryuichi Kihara / Misato Komatsubara / Misato

Komatsubara / Kaori Sakamoto




(ROC = Due to the doping problem of Camilla Wariewa of the Russian Olympic Committee, IOC has tentatively ranked the results of groups and women's singles)

<Speed ​​skating>


[Men]


▼ 500m


 Wataru Morishige


 8th place Yuma Murakami


 20th place


▼ 1000m


 Wataru Morishige 16th place


 Ryota Kojima 20th place Tatsuya Shinhama


 21st place


▼ 1500m


 Seitaro Ichinohe 10th place


 Takuro Oda 17th place


▼ 5000m


 Seitaro Ichinohe 12th place


▼ 10000m


 Ryosuke Tsuchiya 11th place


▼ Mass start


 Ryosuke Tsuchiya 6th place


 Seitaro Ichinohe 8th place

[Women]


▼ 500m Miho Takagi Gingo Arisa 15th

 Nao Kohira 17th

▼ 1000m

 Miho Takagi Nao

 Kinkohira


 

 10th

▼ 1500m

 Miho Takagi Gin

 Ayano 4th

 Nana Takagi 8th

▼ 3000m

 Miho Takagi 6th

 Ayano Sato 9th

▼ 5000m

 Misaki Oshikiri 8th

 Momoka Horikawa 10th

▼ Mass Start

 Ayano Sato 8th

 Nana Takagi 27th

▼ Group Pachute

 Japan Bank (Miho Takagi / Nana Takagi / Ayano Sato)





















<Skate Short Track>


[Men]


▼ 500m


 Kota Kikuchi 22nd


 Katsunori Koike 26th


▼ 1000m


 Kazutaka Yoshinaga 17th Shogo

 Miyata


 23rd


▼ 1500m


  Kazutaka Yoshinaga 16th


 Kota Kikuchi 22nd

▼ 5000m Relay

 Japan 8th (Kazutaka Yoshinaga / Shogo Miyata / Kota Kikuchi / Katsunori Koike)

[Women]

▼ 500m

 Junrei Kikuchi 12th

▼ 1000m

 Junrei Kikuchi 19th Shione

 Shincho 25th

 Yuki Kikuchi 27th

▼ 1500m

 Junrei Kikuchi 8th

 Yuki Kikuchi 23

 Shogo Miyata 27th

[Mixed]

▼ Mixed Relay Japan

10th

 (Junrei Kikuchi / Yuki Kikuchi / Kota Kikuchi / Kazutaka Yoshinaga)


















snow board

▼ Halfpipe


[Men]


 Ayumu Hirano Kim


 Hirano Kaishu 9th


 Yuto Totsuka 10th Ruka


 Hirano 12th


[Women]


 Sena Tomita Copper


 Tomita Ruki 5th


 Mitsuki Ono 9th


 Imai Koto 15th

▼ビッグエア
【男子】
 國武大晃 4位
 大塚健 9位
 浜田海人 15位
 飛田流輝 29位
【女子】
 村瀬心椛 銅
 岩渕麗楽 4位
 鬼塚雅 11位

▼スロープスタイル
【男子】
 浜田海人 8位
 大塚健 10位
 飛田流輝 19位
 國武大晃 21位
【女子】
 岩渕麗楽 5位
 村瀬心椛 10位
 鬼塚雅 19位

▼スノーボードクロス
【男子】
 高原宜希 16位
【女子】
 中村優花 棄権

▼パラレル大回転予選
【女子】
 三木つばき 9位
 竹内智香 15位

バイアスロン

[Men]


▼ 10km Fuyuko


 Tachizaki 41st


 Kosuke Ozaki 44th



 12.5km Fuyuko Tachizaki 46th


 Kosuke Ozaki 51st


▼ 20km Kosuke Ozaki


 44th


 Kosuke Ozaki 82nd


[Women]


▼ 7.5km


 Tachizaki Fuyuko

39th place Sari


 Maeda


 67th place Yurie Tanaka 74th place Akika


 Hachisuka 87th place


▼ 10km Fuyuko


 Tachizaki 42nd place


▼ 15km Fuyuko


 Tachizaki 27th place Akika

 Hachisuka


 65th place Yurie Tanaka 71st place Sari

 Maeda 74th place

▼ 24km relay

 Japan 17th place (Tachizaki Fuyuko / Sari Maeda / Akika Hachisuka / Yurie

Tanaka)

[Mixed]

Mixed Relay

 Japan 18th (Fuyuko Tachizaki, Sari Maeda, Tsukasa Masaki, Kosuke Ozaki)








Luge

[Men]


▼ 1-seater


 Seiya Kobayashi 32nd

Keywords: