The 13th is the 10th day of the Beijing Olympics.



Nao Kodaira, the gold medalist of the previous tournament, will challenge to win the Olympic Games in a row at 500 meters for women's speed skating.

Miho Takagi, the captain of the Japanese athletes who won the silver medal at the 1500 meters of the women's team, and Arisa Go, who was the flag bearer of the Japanese athletes at the opening ceremony, will participate in the women's 500 meters.



In addition, ski alpine men's giant slalom, ski cross-country men's 40-kilometer relay, and biathlon men's and women's pursuits are planned.

Scheduled competition on the 13th (time is Japan time)

[Curling]


10:05 Men's Qualifying League (Norway x Sweden)


10:05 Men's Qualifying League (China x United Kingdom)


10:05 Men's Qualifying League (USA x Canada)


10:05 Men's Qualifying League (Italy x ROC)


15:05 Women's Qualifying League (Denmark x UK)


15:05 Women's Qualifying League (USA x Sweden)


15:05 Women's Qualifying League (Korea x China)


15:05 Women's Qualifying League (Switzerland x Canada)


21:05 Men's Qualifying League (UK x Canada) (

Denmark)


21:05 Men's Qualifying League (Switzerland x Italy)


21:05 Men's Qualifying League (China x America)



[Bobsleigh]


10:30 Women's 1-seater 1st


12:00 Women's 1-seater 2nd



[Ski Freestyle]


11:00 Women's Slopestyle Qualifying 1st


12:01 Women's Slopestyle Qualifying 2nd


20:00 Women's Aerial Qualifying 1st


20:45 Women's Aerial Qualifying 2nd



[Ski Alpine]


11:15 Men's Large Rotation 1st


14:45 Men's Large Rotation Second



[Ice Hockey]


13:10 Men's Qualifying League-Group C (Slovakia x Latvia)


17:40 Men's Qualifying League-Group C (Finland x Sweden)


22:10 Men's Qualifying League-Group A (China x Canada)


22:10 Men's Qualifying League-Group A (USA x Germany)

[Ski Cross Country]


16:00 Men's 40km Relay (Naoto Baba / Taishi Miyazawa / Haruki Yamashita / Hirose Hirose)



[Biathlon]


18:00 Women's 10km Pursuit (Fuyuko Tachizaki)


19:45 Men's 12.5km Pursuit (Tsukasa Maki )

, Kosuke Ozaki)



[Short Track]


20:00 Men's 500m


--Quarterfinals 20:27 Men's 500m --Semifinals


20:35 Women's 3000m Relay


--Ranking Match 20:44 Women's 3000m Relay


--Final 21:09 Men's 500m --Ranking Battle


21:14 Men's 500m-Final

[Speed ​​Skating]


22:00 Men's Group


Pachute 1st Round 22:56 Women's 500m (Nao Kodaira, Miho Takagi, Arisa Go)

Keywords: