The Tokyo Olympics are the fifth day of the Games.

The competition for the Japanese national team is scheduled.


Yui Ohashi will aim for the second gold medal in this tournament following the 400-meter individual medley in the women's 200-meter individual medley.

In addition, Daiki Hashimoto is expected to win a gold medal in the men's individual all-around gymnastics.


(As of 11:15 pm on the 27th. The start time of the competition may change depending on the progress)

[Shooting]


9:00 AM Women's Trap Qualifying-Day 1 (Yukie Nakayama)


9:50 AM Men's Trap Qualifying-Day 1 (Shigetaka Oyama)

[Badminton]


9:00 am Women's Singles Qualifying League (Akane Yamaguchi)


10:20 AM Women's Singles Qualifying League (Hope Okuhara)


11:40 AM Mixed Doubles Quarterfinals (Yudai Watanabe / Arisa Higashino)


7:20 pm Men's Singles Qualifying League (Kanta Tsuneyama)


8:00 pm Men's Singles Qualifying League (Kento Momoda)



[7-person rugby]


9:00 am Men's 11-12th place deciding match (Japan vs. Korea)



[Table tennis]


Table tennis in the men's and women's singles quarterfinals Mima Ito, who won the gold medal in the mixed doubles, and Kasumi Ishikawa, who has participated in three consecutive Olympic tournaments, will participate.



10:00 am Women's Singles Quarterfinals (Kasumi Ishikawa)


3:00 pm Women's Singles Quarterfinals (Mima Ito)



[Beach Volleyball]


10:00 AM Women's Qualifying League (Miki Ishii / Megumi Murakami)



[Fencing]


10:00 am Men's volleyball group 3rd round (Japan vs. Egypt)

[Archery]


10:48 AM Men's Individual 1st Round (Hiroki Muto)


11:14 Women's Individual 1st Round (Miki Nakamura)


5:31 pm Men's Individual 1st Round (Yuki Kawata)

[Swimming] In the


swimming race, Ohashi will participate in the women's 200m individual medley final, and Honda Akira will participate in the men's 200m butterfly final. Ohashi advanced to the final in the semi-final with a time of 5th overall. He has won a gold medal in the 400-meter individual medley and is aiming for the second gold medal in this tournament.



10:49 Men's 200m Butterfly (Honda


Akari

)

10:57 Women's 200m Butterfly Semifinal (Ryoka Hasegawa)


11:21 Men's 200m Breaststroke Semifinal (Tatsuya Takera / Shouma Sato)


11:45 AM Women's 200m Individual Medley (Ohashi) Yui)


7:21 pm Men


's 200m back swim qualifying (Ryosuke

Irie / Keita Sunama)

7:36 pm Women's 200m breaststroke qualifying (Kayoko Watanabe)


7:54 pm Men's 200m individual medley qualifying (Daiya Seto / Kosuke Hagino)


8:17 pm Women's 800m Relay Qualifying




[Tennis]


11:00 am Mixed Doubles 1st Round (Eina Shibahara / Tsutomu McClaclan)


11: 00 am-Men's Singles 3rd Round (Kei Nishikiori)


      Men's Doubles Quarterfinals (Tsutomu McLaclan / Kei Nishikiori )



[Bicycle]


11:30 am Women's Individual Road Time Trial Final (Eri Yonamine)

[Baseball] The


qualifying league will begin for baseball, which will be held at the Olympic Games for the first time in 13 years. Japan will face the Dominican Republic in the first match.



0:00 pm Qualifying League (Japan vs. Dominica)



[Sailing]


0:05 pm Men's 470 class race 1 (Sena Takano, Junpei Sozono)


0:05 pm Fin class race 3 (Kazumasa Segawa)


0:05 pm Men's RSX Class Race 7 (Tomizawa Makoto)


0:15 pm Women's RSX Class Race 7 (Yuki Sunaga)


0:55 pm Men's RSX Class Race 8 (Tomizawa Makoto)


1:05 pm Women's RSX Class Race 8 (Yuki Sunaga)


1:20 pm Men's 470 class race 2 (Sena Takano, Junpei Sozono)


1:20 pm Fin class race 4 (Kazumasa Segawa)


1:45 pm Men's RSX class race 9 (Tomizawa Makoto)


1:55 pm Women's RSX class race 9 (Yuki Sunaga) )


2:35 pm Mixed


foiling

Nakura class race 1 (

Shiobuki Iizuka

/ Eri Hatayama)

2:50 pm 49er FX class race 4 (Anna Yamazaki / Sena Takano)


3:30 pm Mixed

foiling

Nakura class race 2 (Iibun)


Shiobuki

/ Eri Hatayama)

3:45 pm 49er FX class race 5 (Anna Yamazaki / Sena Takano)


4:25 pm Mixed


foiling

Nakura class race 3 (

Shiobuki Iizuka

/ Eri Hatayama)

4:40 pm 49er FX class race 6 (Yamazaki) Anna Takano Serina)



[Judo]


In judo, Shoichiro Mukai will participate in the 90 kg class for men and Chizuru Arai will participate in the 70 kg class for women.

Both of them are participating in the Olympic Games for the first time.



0:31 pm Men's 90 kg class 2nd round (Shoichiro Mukai)


Afternoon 0:57 Women's 70 kg class 2nd round (Chizuru Arai)



[Canoeing]


0:50 pm Slalom Women's Canadian Single Qualifying (Ayano Sato)


1:50 pm Slalom Men's Kayak Single Qualifying (Kazuya Adachi)



[Handball]


2:15 pm Men's Qualifying League (Japan vs. Egypt)



[Dive]


3:00 pm Men's Synchro Board Dive Final (Sakai, Ken Terauchi)

[Boxing]


5:15 pm Women's Featherweight Quarterfinals (Sena Irie)



[Water Polo]


6:20 pm Women's Qualifying League (Japan vs. China)



[Hockey]


6:30 pm Women's Qualifying League (Japan vs. Australia)

[Gymnastics] In the


gymnastics, ▽ Hashimoto and Takeru Kitazono will participate in the men's individual all-around final.

A gymnastic boy who won a silver medal in a group.

Hashimoto has passed the qualifying in 1st place and is expected to win a gold medal.



7:15 pm Men's Individual All-Around Final (Takeru Kitazono / Daiki Hashimoto)



[Volleyball]


7:40 pm Men's Qualifying League (Japan vs. Italy)



[Weightlifting]


7:50 pm Men's 73 kg Group A (Masanori Miyamoto)

[Soccer]


Men's

soccer

will play against France in the final round of the qualifying league. Japan is in the lead of Group A with two consecutive wins in the qualifying league, and if they win or draw, or lose one point, they will decide to break through the qualifying league on their own.



8:30 pm Men's Qualifying League (Japan vs France)



[Hockey]


8:45 pm Men's Qualifying League (Japan vs Spain)

Keywords: