The Tokyo Olympics are the fifth day of the Games.
The competition for the Japanese national team is scheduled.
(As of 11:30 pm on the 26th. The start time of the competition may change depending on the progress)
[Triathlon]
6:30 am Women's Final (Yuko Takahashi / Shinna Kishimoto)
[Surfing]
7:00 AM Men's Quarterfinals (Kanoa Igarashi / Hiroto Ohara)
9:24 AM Women's Quarterfinals (Yumoji Tsuzuki)
[Shooting]
AM 9:00 Mixed Air Pistol Qualifying-Stage 1 (Satoko Yamada / Kojiro Horimizu)
[Handball]
9:00 AM Women's Qualifying League (Japan vs. Montenegro)
[7-person rugby]
9:00 am Men's qualifying league (Japan vs. Canada)
[Basketball]
10:00 am Women's qualifying league (Japan vs. France)
[Badminton]
10:00 am Men's doubles qualifying league (Keigo Sonoda, Kenji Kamura) )
10:40 AM Women's Doubles Qualifying League (Yuki Fukushima, Ayaka Hirota)
11:20 AM Men's Doubles Qualifying League (Yudai Watanabe, Daiyu Endo)
6:00 pm Women's Doubles Qualifying League (Kana Nagahara, Mayu Matsumoto) )
[Beach Valley]
10:00 am Men's Qualifying League (Yusuke Ishijima, Katsuhiro Shiratori)
[Tennis]
11:00 am Men's Singles 2nd Round (Kei Nishikiori)
11:00 AM Women's Singles 3rd Round (Naomi Osaka)
[Swimming]
11:35 AM Men's 200m Butterfly Semifinal (Akari Honda / Daiya Seto)
11: 58 Women's 200m Individual Medley Semifinal (Miho Teramura / Yui Ohashi)
7:00 pm Men's 100m Freeform Qualifying (Katsu Nakamura)
7:25 pm Women's 200m Butterfly Qualifying (Ryoka Hasegawa)
7:38 pm Men's 200m Flat Swimming Qualifying (Sho Sato
)
Ma / Tatsuya Takera)
7:58 pm Men's 800m Relay Qualifying
[Hokke]
11:45 AM Men's Qualifying League (Japan vs. New Zealand)
[Judo]
11:45 AM Men's 81 kg class 2nd round (Takanori Nagase)
0:11 pm Women's 63 kg class first round (Mirai Tashiro)
[Table Tennis]
0:00 pm Women's Singles 3rd Round (Mima Doi)
3:30 pm Men's Singles 3rd Round (Takano Niwa)
4:30 pm Women's Singles 4th Round (Kazumi Ishikawa)
7:30 pm Men's Singles 4th Round (Zhang) Tomokazu Hon)
[Sailing]
0:05 pm 49er FX class race 1 (Anna Yamazaki / Sena Takano)
0:05 pm Laser radial class race 5 (
Manami
Doi)
1:00 pm 49er FX class race 2 (Anna Yamazaki / Sena Takano) )
1:05 pm Fin class race 1 (Kazumasa Segawa)
1:20 pm Laser radial class race 6 (Aimi Doi)
1:55 pm 49er FX class race 3 (Anna Yamazaki / Sena Takano)
2:20 pm Fin class race 2 (Kazumasa Segawa)
2:50 pm 49er class race 1 (Sena Takano / Ibuki Koizumi)
3:45 pm 49er class race 2 (Ryo Takahashi / Ibuki Koizumi)
4:40 pm 49er class race 3 (
Sena Takano / Ibuki Koizumi)
Fuki)
[Shooting]
1:15 pm Mixed Air Rifle Qualifying --Stage 1 (Haruka Nakaguchi / Naoya Okada / Shiori Hirata / Takano Matsumoto)
[Basketball 3x3]
1:30 pm Women's Qualifying League (Japan vs. America)
3:05 pm Men's Qualifying League (Japan vs. China)
[Canoe]
2:00 pm Slalom Women's Kayak Single Semifinal (Aki Yazawa)
[Volleyball]
2:20 pm Women's Qualifying League (Japan vs. Serbia)
[Bicycle]
3:00 pm Women's Mountain Bike Final (Miho Imai)
[Dive]
3:00 pm Women's Synchro High
Dive
Final (Matsuri Arai / Minami Itahashi)
[Weight Lifting]
3:50 pm Women's 59 kg class (Mikiko Andoh)
[Boxing]
5:00 pm Men's Welter Class 2nd Round (Seon Okazawa)
[Water
Ball
]
6:20 pm Men's Qualifying League (Japan vs. Hungary)
[Gymnastics]
7:45 pm Women's Group Final (Hitomi Hatakeda, Aiko Sugihara, Murakami) Murakami / Yuna Hiraiwa)
[Soccer]
8:00 pm Women's Qualifying League (Japan vs. Chile)
[Softball]
8:00 pm Softball Final (Japan vs. America)