Europe 1 with AFP 06:00, May 26, 2022

For this fifth day of the Roland-Garros tournament, five Frenchmen are on the program, Hugo Gaston, Gilles Simon, Caroline Garcia, Léolia Jeanjean and Alizé Cornet who will have the honors of the "night session" on the Philippe Chatrier court.

Among the favourites, Iga Swiatek, Stefanos Tsitsipas and Daniil Medvedev will be on the track this Thursday.

The days follow one another at Roland-Garros.

For this fifth day, the world number 2, the Russian Daniil Medvedev will challenge on the Central from noon the Serbian Laslo Djere.

Among the women, the world number 4 and ultra-favorite Iga Swiatek will try to continue her crazy series by beating the American.

Alison Riske.

This Thursday, five French people will be on the track: the heroes of the first round, Gilles Simon and Hugo Gaston for the men.

On the ladies' side, Caroline Garcia, Léolia Jeanjean and Alizé Cornet.

The latter will also have the privilege of playing in the evening on the Philippe Chartrier court, facing the seed number 13 and victorious at Roland-Garros in 2017, the Latvian Jelena Ostapenko.

The objective for the French will be to do better than the day on Wednesday, punctuated by four defeats and a single victory, signed Diane Parry

The main matches of the 5th day 

- Court Philippe-Chatrier (from 12 p.m.) 

  Laslo Djere (SER) - Daniil Medvedev (RUS/n°2)


  Madison Keys (USA/n°22) -

Caroline Garcia (FRA)


Gilles Simon (FRA/WC)

- Steve Johnson (USA)


  Alizé Cornet (FRA)

- Jelena Ostapenko (LET/n°13)

 - Court Suzanne-Lenglen (from 11 a.m.)

   Paula Badosa (ESP/n°3) - Kaja Juvan (SLO)


   Pablo Cachin (ARG/LL) -

Hugo Gaston (FRA)


   Iga Swiatek (POL/n°1) - Alison Riske (USA)


   Zdenek Kolar (RTC/Q) - Stefanos Tsitsipas (GRE/n°4)

- Court Simonne-Mathieu (from 11 a.m.)

Léolia Jeanjean (FRA/WC)

- Karolina Pliskova (RTC/n°8)


   Frances Tiafoe (USA/n°24) - David Goffin (BEL)


   Simona Halep (ROU/n°19) - Qinwen Zheng (CHI)


   Andrey Rublev ( RUS/n°7) - Federico Delbonis (ARG)

- Court n°6 (from 11 a.m.)

  Aleksandra Krunic (SER/Q) - Veronika Kudermetova (RUS/n°29)


  Miomir Kecmanovic (SER/n°28) - Alexander Bublik (KAZ)


  Camila Giorgi (ITA/n°28) / Yulia Putintseva (KAZ)


  Daniel Evans ( GBR/n°29) / Mikael Ymer (SWE)

- Court n°7 (from 11 a.m.)

  Jessica Pegula (USA/n°11) - Anhelina Kalinina (UKR)


  Marton Fucsovics (HON) - Marin Cilic (CRO/n°20)


  Danielle Collins (USA/n°8) - Shelby Rogers (USA)


  Roberto Carballes Baena (ESP ) -Jannik Sinner (ITA/#11)

- Court n°9 (from 11 a.m.)

   Anna Karolina Schmiedlova (SLQ) - Danka Kovinic (MNE)


   Ilya Ivashka (BLR) - Cristian Garin (CHIL)

- Court n°12 (from 11 a.m.)

   Holger Rune (NOR) - Henri Laaksonen (SUI)


   Fernanda Contreras Gomez - Daria Kasatkina (RUS/n°20)


   Nikoloz Basilashvili (GEO/n°22) - Mackenzie Mcdonald (USA)

- Court n°13 (from 11 a.m.)

  Ekaterina Alexandrova (RUS/n°30) - Irina Camelia Begu (ROU)


  Joao Sousa (POR) - Lorenzo Sonego (ITA/n°32)

- Court n°14 (from 11 a.m.)

  Casper Ruud (NOR/n°8) - Emil Ruusuvuori (FIN)


  Katie Volynets (USA/WC) - Elena Rybakina (KAZ/n°16)


  Marco Cecchinato (ITA) - Hubert Hurkacz (POL/n°12)


  Madison Brengle ( USA) - Aryna Sabalenka (BLR/n°7)

Keywords: