The Beijing Olympics are the 9th day of the Games.


The men's 500 meters of speed skating will be held, and it is expected that Tatsuya Shinhama, Yuma Murakami, and Wataru Morishige will win the gold medal for the first time in six tournaments as a Japanese player.



Men's 500 meters of speed skating was once said to be a Japanese specialty, but the gold medal has not been won by Japanese athletes since Hiroyasu Shimizu of the 1998 Nagano Winter Games.

All three Japanese athletes who will participate in this event in this tournament are the first to participate in the Olympic Games, but they have the world's top class ability.



Ryoyu Kobayashi, who won the gold medal at Normal Hill, will participate in the final of the Ski Jumping Men's Large Hill.

Kobayashi, who passed her qualifying in 9th place, is aiming for her personal double crown for the first time as a Japanese player.



The Japanese national team for curling girls has two games.

She will play against Denmark and ROC.

Scheduled competition on the 12th (time is Japan time)

[Curling]


10:05 Women's Qualifying League (Sweden x Canada)


10:05 Women's Qualifying League (Korea x ROC)


10:05 Women's Qualifying League (Japan x Denmark)


15:05 Men's Qualifying League (Italy x China)


15:05 Men's Qualifying League (Canada x Sweden)


15:05 Men's Qualifying League (Denmark x Switzerland)


15:05 Men's Qualifying League (USA x Norway)


21:05 Women's Qualifying League (ROC x Japan)


21:05 Women's Qualifying League (Denmark x Japan)

Switzerland)


21:05 Women's Qualifying League (UK x USA)


21:05 Women's Qualifying League (Sweden x China)



[Snowboard]


11:00 Mixed Group Snowboard Cross Quarterfinals


11:30 Mixed Group Snowboard Cross Semifinals


11:50 Mixed Group Snowboard Cross ranking match


After the ranking match Mixed group Snowboard Cross Final



[Ice Hockey]


13:10 Men's Qualifying League --Group A (Canada x America)


13:10 Women's Quarterfinal Advancement Final


17:40 Men's Qualifying League --Group A (Germany x China)


17:40 Women's Quarterfinals Finals


22:10 Men's Qualifying League-Group B (ROC x Czech Republic)


22:10 Men's Qualifying League-Group B (Switzerland x Denmark)



[Ski Cross Country]


16:30 Women's 20km Relay (Masako Ishida / Masae Tsuchiya / Chika Kobayashi / Miki Kodama)

[Speed ​​Skating] 17:00 Women's Pachute Round 1 (Misaki

Oshigiri /


Ayano Sato / Miho Takagi / Nana Takagi) 17:53 Men's 500m (Uma Murakami / Wataru Morishige / Tatsuya Shinhama)

[Biathlon]

18:00 Men's 10km (Tsukasa Kobonoki / Kosuke Ozaki)





[Figure Skating]


20:00 Ice Dance-Rhythm Dance (Misato Komatsubara / Takashi Komatsubara)



[Ski Jump]


20:00 Men's Individual Large Hill Final 1st (Junshiro Kobayashi / Naoki Nakamura / Yukiya Sato / Ryoyu Kobayashi)


21: 00 Men's Individual Large Hill Final 2nd



[Skating]


21:20 Women's 3rd


22:55 Women's 4th

Keywords: