On the fifth day of the Olympic Games, no top favorites for a medal will come into action for the Netherlands, but outsiders will.

Juul Franssen can still take a bronze medal.

The most important parts are in bold.

Below the remaining program are today's results.

4:00 a.m.:

Judo, women, class -63 kg, repechage (Juul Franssen)

5.05 am:

Sailing, women, Laser Radial, race 5 and 6 (Marit Bouwmeester)

5.05 am:

Sailing, women, 49er FX (Annemiek Bekkering and Annette Duetz)

6.05am:

Sailing, men, Finn, race 1 and 2 (Nicholas Heiner)

7.36 am:

Canoeing, women, slalom, semifinals (Martina Wegman)

7.50 am:

Sailing, men, 49er, race 1 to 3 (Bart Lambriex and Pim van Vugt)

8.00 am: Mountain bike, women, cross country (Anne Tauber and Anne Terpstra)

The handball players are in action for the second time in Tokyo.

The handball players are in action for the second time in Tokyo.

Photo: ANP

9.00 am:

Beach volleyball, women, group stage (Madelein Meppelink and Sanne Keizer)

9.15 am:

Canoeing, women, slalom, final (possibly Martina Wegman)



9.15 am: Handball, women, group stage, Netherlands-Korea

10:00-12:50:

Judo, men, class -81 kg, semi-finals and final (possibly Frank de Wit)

10.00-12.50:

Judo, women, class -63 kg, semi-finals and final (possibly Juul Franssen)

10:00-12:45: Equestrian sport, Nations Cup, final (Hans Peter Minderhoud, Marlies van Baalen and Edward Gal)

11 a.m.:

Badminton, women, doubles, group stage (Selena Piek and Cheryl Seinen)

11.25am:

3x3 basketball, men, group stage, Netherlands-Latvia

12.13 pm

: Swimming, men, 100 meter freestyle series (Stan Pijnenburg)

12.30 pm:

Table tennis, women, eighth finals (Britt Eerland)

12.46 pm:

Swimming, men, 200 meter breaststroke series (Casper Corbeau and Arno Kamminga)

1.30 pm: Football, women, group stage, Netherlands-China

13.45: Hockey, men, group stage, Netherlands-Canada

2 p.m.:

Beach volleyball, men, group stage (Robert Meeuwsen and Alexander Brouwer)

The Orange Women play their last group match against China.

The Orange Women play their last group match against China.

Photo: Getty Images

Results Dutch people of today

11:30 pm: Triathlon, women: fourth place Rachel Klamer and tenth place Maya Kingma

3:00 am:

Women's table tennis, first round: Britt Eerland beats Dina Meshref 4-3

3.51 hrs: Swimming, women, 100m backstroke final: seventh place Kira Toussaint

5.00 am:

Judo, men, class -81 kg, preliminaries: Frank de Wit loses in eighth finals.

See also: View the full program at the Olympics