Friday 21 May
SVT1 14.45-15-15 Ice Hockey WC: Studio
SVT Play: 15.10-17.45: Germany - Italy
Commented by: Pelle Bäckman
SVT1 15.15-18.00: Russia-Czech Republic
Commented by: Chris Härenstam and Jonas Andersson
SVT2 18.00-18.45: Germany - Italy (summary)
SVT2 18.45-19.15: Studio
SVT Play 19.10-21.45: Belarus-Slovakia
Commented by: Chris Härenstam and Jonas Andersson
SVT2 19.15-20.00: Canada-Latvia
SVT1 20.00-22.00: Canada-Latvia
Commented by: Pelle Bäckman
SVT1 22.00-23.00: Belarus-Slovakia (summary)
Saturday 22 May
SVT1 10.30-11.15 Ice Hockey WC: Studio
SVT Play 11.10-13.45: Norway-Germany
Comment by: Pelle Bäckman
SVT1 11.15-14.00: Denmark-Sweden
Commented by: Chris Härenstam and Jonas Andersson
SVT1 14.00-15.00: Norway-Germany (summary)
SVT1 15.00-15.15 Ice Hockey WC: Studio
SVT Play 15.10-17.45: Great Britain-Russia
Commented by: Peter Jonsson
SVT1 15.15-17.50: Finland-USA
Commented by: Pelle Bäckman
SVT2 18.00-19.00: Great Britain-Russia (summary)
SVT2 19.00-19.15 Ice Hockey WC: Studio
SVT Play 19.10-21.45: Latvia-Kazakhstan
Commented by: Peter Jonsson
SVT2 19.15-22.00: Czech Republic-Switzerland
Commented by: Chris Härenstam and Jonas Andersson
SVT2 22.00-23.00: Latvia-Kazakhstan (summary)
Sunday 23 May
SVT1 11.00-11.15 Ice Hockey WC: Studio
SVT Play 11.10-13.45: Great Britain-Slovakia
Commented by: Peter Jonsson
SVT1 11.15-14.00: Norway-Italy
Commented by: Pelle Bäckman
SVT1 14.00-14.30: Great Britain-Slovakia (summary)
SVT1 14.30-15.15 Ice Hockey WC: Studio
SVT Play 15.10-17.45: Kazakhstan-Finland
Commented by: Peter Jonsson
SVT1 15.15-18.00: Sweden-Belarus
Commented by: Chris Härenstam and Jonas Andersson
SVT2 18.00-18.45: Kazakhstan-Finland (summary)
SVT2 18.45-19.15 Ice Hockey WC: Studio
SVT Play 19.10-21.45: Denmark-Switzerland
Commented by: Chris Härenstam and Jonas Andersson
SVT2 19.15-20.00: Canada-USA
SVT1 20.00-22.00: Canada-USA
Commented by: Pelle Bäckman
SVT1 22.00-23.00: Denmark-Switzerland (summary)
Monday 24 May
SVT1 15.00-15.15 Ice Hockey WC: Studio
SVT2 15.15-18.00: Slovakia-Russia
Commented by: Chris Härenstam and Jonas Andersson
SVT Play 15.15-18.00: Latvia-Italy
Commented by: Pelle Bäckman
SVT2 19.00-19.15 Ice Hockey WC: Studio
SVT2 19.15-20.00: Germany-Canada
SVT1 20.00-22.00: Germany-Canada cont
Commented by: Pelle Bäckman
SVT Play 19.15-21.45: Czech Republic-Belarus
Commented by: Chris Härenstam and Jonas Andersson
Tuesday 25 May
SVT1 15.00-15.15 Ice Hockey WC: Studio
SVT1 15.15-18.00: USA-Kazakhstan
Commented by: Pelle Bäckman
SVT Play 15.10-17.45: Denmark-Great Britain
Commented by: Peter Jonsson
SVT2 18.30-19.15 Ice Hockey WC: Studio
SVT2 19.05-20.00: Switzerland-Sweden
SVT1 20.00: Switzerland-Sweden cont
Commented by: Chris Härenstam and Jonas Andersson
SVT Play 19.15-21.45: Finland-Norway
Commented by: Pelle Bäckman
Wednesday 26 May
SVT 15.00-15.15 Ice Hockey WC: Studio
SVT1 15.15-18.00: Russia-Denmark
Commented by: Chris Härenstam and Jonas Andersson
SVT Play 15.10-17.45: Kazakhstan-Germany
Commented by: Pelle Bäckman
SVT2 19.00-19.15 Ice Hockey WC: Studio
SVT2 19.15-20.00: Canada-Norway
SVT1 20.00-22.00: Canada-Norway cont
Commented by: Pelle Bäckman
SVT Play 19.10-21.45: Belarus-Great Britain
Commented by: Chris Härenstam and Jonas Andersson
Thursday 27 May
SVT1 15.00-15.15 Ice Hockey WC: Studio
SVT1 15.15: USA-Latvia
Commented by: Pelle Bäckman
SVT Play 15.15-17.45: Switzerland-Slovakia
Commented by: Chris Härenstam and Jonas Andersson
SVT2 18.30-19.15 Ice Hockey WC: Studio
SVT2 19.15-20.00: Sweden-Czech Republic
SVT1 20.00-22.00: Sweden-Czech Republic cont
Commented by: Chris Härenstam and Jonas Andersson
SVT Play 19.15-21.45: Finland-Italy
Commented by: Pelle Bäckman
Friday 28 May
SVT1 14.30-15.15 Ice Hockey WC: Studio
SVT1 15: 15-18.00 Sweden-Great Britain
Commented by: Chris Härenstam and Jonas Andersson
SVT Play 15.10-17.45: Kazakhstan-Canada
Commented by: Pelle Bäckman
SVT2 19.00-19.15 Ice Hockey WC: Studio
SVT2 19.15-20.00: Latvia-Norway
SVT1 20.00-22.00: Latvia-Norway cont
Commented by: Pelle Bäckman
SVT Play 19.10-21.45: Denmark-Belarus
Commented by: Chris Härenstam and Jonas Andersson
Saturday 29 May
SVT1 11.00-11.15 Ice Hockey WC: Studio
SVT1 11.15-14.00: Czech Republic-UK
Commented by: Chris Härenstam and Jonas Andersson
SVT Play 11.10-13.45: Italy-Kazakhstan
Commented by: Peter Jonsson
SVT1 15.00-15.15 Ice Hockey WC: Studio
SVT1 15.15-17.50: Switzerland-Russia
SVT2 17.50-18.00: Switzerland-Russia cont
Commented by: Chris Härenstam and Jonas Andersson
SVT Play 15.10-17.45: Norway-USA
Commented by: Pelle Bäckman
SVT2 19.00-19.15 Ice Hockey WC: Studio
SVT2 19.15-20.00: Germany-Finland
SVT1 20.00-22.00: Germany-Finland cont
Commented by: Pelle Bäckman
SVT Play 19.15-21.45: Slovakia-Denmark
Commented by: Peter Jonsson
Sunday 30 May
SVT1 15.00-15.15 Ice Hockey WC: Studio
SVT1 15.15-18.00: Italy-Canada
Commented by: Pelle Bäckman
SVT Play 15.15-17.45: Belarus-Switzerland
Commented by: Chris Härenstam and Jonas Andersson
SVT2 18.30-19.15 Ice Hockey WC: Studio
SVT2 19.15-20.00: Sweden-Slovakia
SVT1 20.00-22.00: Sweden-Slovakia cont
Commented by: Chris Härenstam and Jonas Andersson
SVT Play 19.15-21.45: Finland-Latvia
Commented by: Pelle Bäckman
Monday 31 May
SVT1 15.00-15.15 Ice Hockey WC: Studio
SVT1 15.15-18.00: USA-Germany
Commented by: Pelle Bäckman
SVT Play 15.10-17.45: Czech Republic-Denmark
Commented by: Chris Härenstam and Jonas Andersson
SVT2 18.30-19.15 Ice Hockey WC: Studio
SVT2 19.15-20.00: Russia-Sweden
SVT1 20.00-22.00: Russia-Sweden cont
Commented by: Chris Härenstam and Jonas Andersson
SVT Play 19.15-21.45: Norge-Kazakstan
Kommenteras av: Pelle Bäckman
Tisdag 1 juni
SVT1 11.00-11.15 Ishockey-VM: Studio
SVT Play 11.15: Schweiz-Storbritannien
Kommenteras av: Peter Jonsson
SVT1 11.15-14.00: Kanada-Finland
Kommenteras av: Pelle Bäckman
SVT1 15.00-15.15 Ishockey-VM: Studio
SVT1 15.15-18.00: Slovakien-Tjeckien
Kommenteras av: Chris Härenstam och Jonas Andersson
SVT Play 15.15-17.45: Italien-USA
Kommenteras av: Pelle Bäckman
SVT1 19.00-19.15 Ishockey-VM: Studio
SVT1 19.15-20.00: Ryssland-Belarus
SVT2 20.00-22.00: Ryssland-Belarus forts
Kommenteras av: Chris Härenstam och Jonas Andersson
SVT Play 19.15-21.45: Tyskland-Lettland
Kommenteras av: Peter Jonsson
Torsdag 3 juni
SVT1 14.45-15.15
SVT1 15.15-18.00: Kvartsfinal 1
Kommenteras av: Chris Härenstam och Jonas Andersson
SVT Play 15.15-17.45: Kvartsfinal 2
Kommenteras av: Pelle Bäckman
SVT2 18.45-19.15 Ishockey-VM: Studio
SVT2 19.15-20.00: Kvartsfinal 3
SVT1 20.00-22.00: Kvartsfinal 3 forts
Kommenteras av: Chris Härenstam och Jonas Andersson
SVT Play 19.15-21.45: Kvartsfinal 4
Kommenteras av: Pelle Bäckman
Lördag 5 juni
SVT1 12.45-13.15 Ishockey-VM: Studio
SVT1 13.15-16.00: Semifinal 1
Kommenteras av: Chris Härenstam och Jonas Andersson
SVT1 16.45-17.15 Ishockey-VM: Studio
SVT2 17.15-20.00: Semifinal 2
Kommenteras av: Chris Härenstam och Jonas Andersson
Söndag 6 juni
SVT1 13.45-14.15 Ishockey-VM: Studio
SVT1 14.15-17.00: Bronsmatch
Kommenteras av: Chris Härenstam och Jonas Andersson
SVT2 18.30-19.15 Ishockey-VM: Studio
SVT2 19.15-20.00: Final
SVT1 20.00-22.30: Final
Kommenteras av: Chris Härenstam och Jonas Andersson
Grupperna
Grupp A:
Belarus
Tjeckien
Danmark
Ryssland
Slovakien
Sverige
Schweiz
Storbritannien
Grupp B:
Finland
Tyskland
Italien
Lettland
Norge
Kazakhstan
Kanada
USA