Invigning och avslutning:
Fredag 24 juli
13.00: Invigning, Olympic Stadium
Söndag 9 augusti
13.00: Avslutning, Olympic Stadium
Simning:
Svenska deltagare: Sarah Sjöström, flera distanser, Erik Persson, 200 m bröst, Louise Hansson, 100 m fjäril.
Lördag 25 juli
12.00: Försökspass
Herrarnas 400 meter medley, damernas 100 meter fjärilsim, herrarnas 400 meter frisim, damernas 400 meter medley, herrarnas 100 meter bröstsim, damernas 4x100 meter frisim
Söndag 26 juli
03.30: Finalpass
Herrarnas 400 meter medley (final), damernas 100 meter fjärilsim (semifinal), herrarnas 400 meter frisim (final), Herrarnas 100 meter bröstsim (semifinal), damernas 4x100 meter frisim (final)
12.00: Försökspass
Damernas 100 meter ryggsim, herrarnas 200 meter frisim, damernas 100 meter bröstsim, herrarnas 100 meter ryggsim, damernas 400 meter frisim, herrarnas 4x100 meter frisim
Måndag 27 juli:
03.30: Finalpass
Damernas 100 meter fjärilsim (final), herrarnas 200 meter frisim (semifinal), damernas 100 meter bröstsim (semifinal), herrarnas 100 meter bröstsim (final), damernas 400 meter frisim (final), herrarnas 100 meter ryggsim (semifinal), damernas 100 meter ryggsim (semifinal), herrarnas 4x100 meter frisim (final)
12.00: Försökspass
Damernas 200 meter frisim, herrarnas 200 meter fjärilsim, damernas 200 meter medley, damernas 1500 meter frisim
Tisdag 28 juli:
03.30: Finalpass
Damernas 200 meter frisim (semifinal), herrarnas 200 meter frisim (final), damernas 100 meter ryggsim (final)), herrarnas 100 meter ryggsim (final), damernas 100 meter bröstsim (final), herrarnas 200 meter fjärilsim (semifinal), damernas 200 meter medley (semifinal)
12.00: Simning, försökspass
Herrarnas 100 meter frisim, damernas 200 meter fjärilsim, herrarnas 200 meter bröstsim, herrarnas 4x200 meter frisim, herrarnas 800 meter frisim
Onsdag 29 juli:
03.30: Finalpass
Herrarnas 100 meter frisim (semifinal), damernas 200 meter frisim (final), herrarnas 200 meter fjärilsim (final), damernas 200 meter fjärilsim (semifinal). herrarnas 200 meter bröstsim (semifinal), damernas 200 medley (final), damernas 1500 meter (final), herrarnas 4x200 meter firism (final)
12.00: Försökspass
damernas 100 meter frisim, herrarnas 200 meter ryggsim, damernas 200 meter bröstsim, herrarnas 200 meter medley, damernas 4x200 meter frisim
Torsdag 30 juli:
03.30: Finalpass
Herrarnas 800 meter frisim (final), herrarnas 200 meter bröstsim (final), damernas 100 meter frisim (semifinal), herrarnas 200 meter ryggsim (semifinal), damernas 200 meter fjärilsim (final), herrarnas 100 meter frisim (final), damernas 200 meter bröstsim (semifinal), herrarnas 200 meter medley (semifinal), damernas 4x200 meter frisim (final)
12.00: Försökspass
Damernas 800 meter frisim, herrarnas 100 meter fjärilsim, damernas 200 meter ryggsim, 4x100 meter medley (mixade lag)
Fredag 31 juli:
03.30: Finalpass
Damernas 200 meter bröstsim (final), herrarnas 200 meter ryggsim (final), damernas 200 meter ryggsim (semifinal), herrarnas 200 meter medley (final), damernas 100 meter frisim (final), herrarnas 100 meter fjärilsim (semifinal)
12.00: Försökspass
Herrnas 50 meter frisim, damernas 50 meter frisim, herrarnas 1500 meter frisim, damernas 4x100 meter medley, herrarnas 4x100 meter medley
Lördag 1 augusti:
03.30: Finalpass
Herrarnas 100 meter fjärilsim (final), damernas 200 meter ryggsim (final), damernas 800 meter frisim (final), herrarnas 50 meter frisim (semifinal), damernas 50 meter frisim (semifinal), 4x100 meter medley mixade lag (final)
Söndag 2 augusti:
03.30: Finalpass
Herrarnas 50 meter frisim (final), damernas 50 meter frisim (final), herrarnas 1500 meter frisim (final), damernas 4x100 meter medley (final), herrarnas 4x100 meter medley (final)
Friidrott:
Svenska deltagare: Daniel Ståhl, diskus, Armand Duplantis, stavhopp, Angelica Bengtsson, stavhopp, Kim Amb, spjut, Fanny Roos, kula, Wictor Petersson, kula, Simon Pettersson, diskus, Thobias Montler, längd, Khaddi Sagnia, längd, Andreas Kramer, 800 m, Kalle Berglund, 1 500 m.
Torsdag 30 juli:
23.00: Herrarnas 20 km gång
Svenska deltagare: Perseus Karlström
Fredag 31 juli:
02.00: Förmiddagspass
Herrarnas 3000 meter hinder (kval), herrarnas höjdhopp (kval), herrarnas diskus (kval), damernas 800 meter (kval), herrarnas 400 meter häck (kval), damernas 100 meter (kval)
12.00: Eftermiddagspass
Damernas 5000 meter (kval), damernas tresteg (kval), damernas kula (kval), 4x400 meter mixade lag (kval), herrarnas 10 000 meter (final)
Lördag 1 augusti:
02.00: Förmiddagspass
Damernas 400 meter häck (kval), damernas diskus (kval), herrarnas stavhopp (kval), herrarnas 800 meter (kval), damernas 100 meter häck (kval), herrarnas 100 meter (kval)
12.00: Eftermiddagspass
Herrarnas längdhopp (kval), damernas 100 meter (semifinal), herrarnas 100 meter (kvartsfinal), herrarnas diskus (final), damernas 800 meter (semifinal), 4x400 meter mixade lag (final), damernas 100 meter (final)
Söndag 2 augusti:
02.00: Förmiddagspass
Damernas maraton, damernas slägga (kval), damernas 3000 meter hinder (kval), damernas längdhopp (kval), damernas kula (final), herrarnas 400 meter (kval)
12.00: Eftermiddagspass
Herrarnas höjdhopp (final), herrarnas 100 meter (semifinal), damernas 100 meter häck (semifinal), damernas tresteg (final), herrarnas 800 meter (semfinal), herrarnas 400 meter häck (semifinal), herrarnas 100 meter (final)
Måndag 3 augusti:
02.00: Förmiddagspass
Herrarnas slägga (kval), damernas 1500 meter (kval), herrarnas längdhopp (final), damernas 200 meter (kval), damernas 100 meter häck (final)
12.00: Eftermiddagspass
Damernas stavhopp (kval), damernas 200 meter (semifinal), damernas diskus (final), herrarnas 400 meter (semifinal), damernas 400 meter häck (semifinal), herrarnas 3000 meter hinder (final), damernas 5 000 meter (final)
Tisdag 4 augusti:
02.00: Förmiddagspass
Herrarnas tresteg (kval), herrarnas 1 500 meter (kval), damernas spjut (kval), damernas 400 meter (kval), damernas längdhopp (final), herrarnas 200 meter (kval), herrarnas 400 meter häck (final)
12.00: Eftermiddagspass
Herrarnas 110 meter häck (kval), herrarnas kula (kval), herrarnas stavhopp (final), herrarnas 5 000 meter (kval), damernas slägga (final), herrarnas 200 meter (semifinal), damernas 800 meter (final), damernas 200 meter (final)
Onsdag 5 augusti:
02.00: Förmiddagspass
Herrarnas tiokamp (100 meter), herrarnas spjut (kval), damernas sjukamp (100 meter häck), herrarnas tiokamp (längdhopp), damernas sjukamp (höjdhopp), herrarnas 110 meter häck (semifinal), herrarnas tiokamp (kula), damernas 400 meter häck (final)
12.00: Eftermiddagspass
Herrarnas tiokamp (höjdhopp), damernas 1 500 meter (semifinal), damernas sjukamp (kula), damernas 400 meter (semifinal), damernas 3 000 meter hinder (final), herrarnas slägga (final), damernas sjukamp (200 meter), herrarnas 800 meter (final), herrarnas tiokamp (400 meter), herrarnas 200 meter final
Torsdag 6 augusti:
02.00: Förmiddagspass
Herrarnas tiokamp (110 meter häck), damernas höjdhopp (kval), damernas sjukamp (längdhopp), herrarnas tiokamp (diskus), damernas 4x100 meter (kval), herrarnas tresteg (final), herrarnas kula (final), herrarnas 4x100 meter (kval), herrarnas 110 meter häck (final), herrarnas tiokamp (stavhopp), damernas sjukamp (spjut)
12.00: Eftermiddagspass
Herrarnas tiokamp (spjut), damernas stavhopp (final), damernas 4x400 meter (kval), herrarnas 1 500 meter (semifinal), herrarnas 400 meter final, damernas sjukamp (800 meter), herrarnas tiokamp (1 500 meter)
23.00: Damernas 20 km gång
Fredag 7 augusti:
13.00: Eftermiddagspass
Herrarnas 4x400 meter (kval), damernas spjut (final), herrarnas 5 000 meter (final), damernas 400 meter (final), damernas 1 500 meter (final), damernas 4x100 meter (final), herrarna 4x100 meter (final)
22.30: Herrarnas 50 km gång
Lördag 8 augusti:
12.00: Eftermiddagspass
Damernas höjdhopp (final), damernas 10 000 meter (final), herrarnas spjut (final), herrarnas 1 500 meter (final), damernas 4x400 meter (final), herrarnas 4x400 meter (final)
23.00: Herrarnas maraton
Ridsport:
Svenska deltagare: Lag dressyr, Lag fälttävlan, Lag hoppning.
Lördag 25 juli:
10.00: Dressyr, lag och individuellt
Söndag 26 juli:
10.00: Dressyr, lag och individuellt
Tisdag 28 juli:
10.30: Dressyr, lag
Onsdag 29 juli:
10.30: Dressyr, individuellt
Fredag 31 juli:
01.00: Fälttävlan, dressyr (grupp 1)
10.30: Fälttävlan, dressyr (grupp 2)
Lördag 1 augusti:
01.00: Fälttävlan, dressyr (grupp 3)
Söndag 2 augusti:
01.30: Fälttävlan, terrängrit
Måndag 3 augusti:
10.00: Fälttävlan, hoppning
Tisdag 4 augusti:
12.00: Hoppning, individuellt kval
Onsdag 5 augusti:
12.00: Hoppning, individuell final
Fredag 7 augusti:
12.00: Hoppning, lag kval
Lördag 8 augusti:
12.00: Hoppning, lagfinal
Simhopp:
Söndag 26 juli:
08.00: Damernas 3 meter synchro (Final)
Måndag 27 juli:
08.00: Herrarnas 10 meter synchro (final)
Tisdag 28 juli:
08.00: Damernas 10 meter synchro (final)
Onsdag 29 juli:
08.00: Herrarnas 3 meter synchro (final)
Fredag 31 juli:
08.00: Damernas 3 meter (kval)
Lördag 1 augusti:
08.00: Damernas 3 meter (semifinal)
Söndag 2 augusti:
08.00: Damernas 3 meter (final)
Måndag 3 augusti:
08.00: Herrarnas 3 meter (kval)
Tisdag 4 augusti:
03.00: Herrarnas 3 meter (semifinal)
08.00: Herrarnas 3 meter (final)
Onsdag 5 augusti:
08.00: Damernas 10 meter (kval)
Torsdag 6 augusti:
03.00: Damernas 10 meter (semifinal)
08.00: Damernas 10 meter (final)
Fredag 7 augusti:
10.00: Herrarnas 10 meter (kval)
Lördag 8 augusti:
03.00: Herrarnas 10 meter (semifinal)
08.00: Herrarnas 10 meter (final)
Vattenpolo:
Pågår mellan 25 juli – 9 augusti
Öppet vatten:
Onsdag 5 augusti:
00.00: Damernas 10 km
Torsdag 6 augusti:
00.00: Herrarnas 10 km
Badminton:
Pågår mellan 25 juli – 3 augusti
Baseball:
Pågår mellan 29 juli – 8 augusti
Softboll:
Pågår mellan 21 juli – 8 augusti
Onsdag 21 juli:
Öppningsmatcher:
Australien – Japan
Italien – USA
Mexiko – Kanada
Basket:
Pågår mellan 25 juli – 9 augusti
Boxning:
Pågår mellan 25 juli – 9 augusti
(Schemat är preliminärt eftersom att Internationella olympiska kommittén, IOK, pausat sportens OS-förberedelser på grund av misstänkt korruption i det internationella förbundet Aiba)
Kanot:
Svenska deltagare: Linnea Stensils (K1)
Måndag 3 augusti:
02.30: Damernas K-1 200 meter (kval), herrarnas C-2 1 000 meter (kval), herrarnas K-1 1 000 meter (kval), damernas K-2 500 meter (kval), damernas K-1 200 (kvartsfinal), herrarnas C-2 1 000 meter (kvartsfinal), herrarnas K-1 1 000 meter (kvartsfinal), damernas K-2 500 meter (kvartsfinal)
Tisdag 4 augusti:
02.30: Damernas K-1 200 meter (semifinal), herrarnas C-2 1 000 meter (semifinal), herrarnas K-1 1 000 meter (semifinal), damernas K-2 500 meter (semifinal), damernas K-1 500 meter (final), herrarnas C-2 1 000 meter (final), herrarnas K-1 1000 meter (final), damernas K-2 500 meter (final)
Onsdag 5 augusti:
02.30: Herrarnas K-1 200 meter (kval), damernas C-1 200 meter (kval), damernas K-1 500 meter (kval), herrarnas K-2 1 000 meter (kval), herrarnas K-1 200 meter (kvartsfinal), damernas C-1 200 meter (kvartsfinal), damernas K-1 500 meter (kvartsfinal), herrarnas K-2 1 000 meter (kvartsfinal)
Torsdag 6 augusti:
Herrarnas K-1 200 meter (semifinal), damernas C-1 200 meter (semifinal), damernas K-1 500 meter (semifinal), herrarnas K-2 1 000 meter (semifinal), herrarnas K-1 200 meter (final), damernas C-1 200 meter (final), damernas K-1 500 meter (final), herrarnas K-2 1 000 meter (final)
Kanotslalom pågår mellan 26 juli – 8 augusti
Cykel:
Lördag 25 juli:
04.00: Herrarnas tempolopp
Söndag 26 juli:
06.00: Damernas tempolopp
Måndag 27 juli:
08.00: Herrarnas mountainbike
Tisdag 28 juli:
08.00: Damernas mountainbike
Onsdag 29 juli:
04.30: Herrarnas och damernas linjelopp
Torsdag 30 juli:
03.00: BMX, herrarnas och damernas kvartsfinal, individuellt
Fredag 31 juli:
03.00: BMX, herrarnas och damernas semifinaler och final, individuellt
Lördag 1 augusti:
03.10: BMX, herrarnas och damernas freestyle
Söndag 2 augusti:
03.10: BMX, herrarnas och damernas freestyle, final
Velodromcyklingen pågår mellan 3 augusti – 9 augusti
Fotboll:
Gruppspelet pågår mellan 22 juli – 29 juli
Svenska deltagare: Lag damer.
Fredag 31 juli:
Från 10.00: Damernas kvartsfinaler
Lördag 1 augusti:
Från 10.00: Herrarnas kvartsfinaler
Måndag 3 augusti:
Från 10.00: Damernas semifinaler
Tisdag 4 augusti:
Från 10.00: Herrarnas semifinaler
Torsdag 6 augusti:
10.00: Damernas bronsmatch
Fredag 7 augusti:
04.00: Damernas final
13.00:Herrarnas bronsmatch
Lördag 8 augusti:
13.30: Herrarnas final
Fäktning:
Pågår mellan 25 juli –2 augusti
Golf:
Torsdag 30 juli:
01.30: Herrarnas första runda
Fredag 31 juli:
01.30: Herrarnas andra runda
Lördag 1 augusti:
01.30: Herrarnas tredje runda
Söndag 2 augusti:
01.30: Herrarnas fjärde runda
Onsdag 5 augusti:
01.30: Damernas första runda
Torsdag 6 augusti:
01.30: Damernas andra runda
Fredag 7 augusti:
01.30: Damernas tredje runda
Lördag 8 augusti:
01.30: Damernas fjärde runda
Gymnastik:
Pågår mellan 25 juli – 9 augusti
Handboll:
Gruppspelet pågår mellan 25 juli – 3 augusti
Svenska deltagare: Lag herrar, och lag damer.
Herrarnas grupp: Danmark, Portugal, Japan, Egypten och Bahrain.
Damernas grupp: Spanien, Ungern, Frankrike, Brasilien och ROC (Ryska olympiska kommitténs lag)
Tisdag 4 augusti:
Från 02.30: Herrarnas kvartsfinaler
Onsdag 5 augusti:
Från 02.30: Damernas kvartsfinaler
Torsdag 6 augusti:
Från 10.00: Herrarnas semifinaler
Fredag 7 augusti:
Från 10.00: Damernas semifinaler
Lördag 8 augusti:
10.00: Herrarnas bronsmatch
14.00: Herrarnas final
Söndag 9 augusti:
04.00: Damernas bronsmatch
08.00: Damernas final
Landhockey:
Pågår mellan 25 juli – 7 augusti
Judo:
Pågår mellan 25 juli – 1 augusti
Svenska deltagare: Tommy Macias, 73 kg, Anna Bernholm, 70 kg.
Karate:
Pågår mellan 6 augusti – 8 augusti
Modern femkamp:
Torsdag 6 augusti:
06.00: Damernas och herrarnas fäktning
Fredag 7 augusti:
07.30: Damernas simning, fäktning, hoppning och laser-run
Söndag 8 augusti:
07.30: Herrarnas simning, fäktning, hioppning och laser-run
Rodd:
Pågår mellan 24 juli – 31 juli
Rugby:
Pågår mellan 27 juli – 1 augusti
Segling:
Pågår mellan 26 juli – 5 augusti
Svenska deltagare: Max Salminen, finnjolle. Anton Dahlberg och Fredrik Bergström, 470, Josefin Olsson, laser radial, Jesper Stålheim, laser.
Skytte:
Pågår mellan 25 juli –3 augusti
Svenska deltagare: Stefan Nilsson skeet.
Skateboard:
Pågår mellan 26 juli – 6 augusti
Klättring:
Tisdag 4 augusti:
10.00: Herrarnas kombination (speed, bouldering, lead) – kval
Onsdag 5 augusti:
10.00: Damernas kombination (speed, bouldering, lead) – kval
Torsdag 6 augusti:
10.30: Herrarnas kombination (speed, bouldering, lead) – final
Fredag 7 augusti:
10.30: Damernas kombination (speed, bouldering, lead) – final
Surfing:
Söndag 26 juli:
00.00: Damernas och herrarnas första och andra runda.
Måndag 27 juli:
00.00: Damernas och herrarnas tredje runda
Tisdag 28 juli:
00.00: Damernas och herrarnas kvartsfinal och semifinal
Onsdag 29 juli:
01.00: Damernas och herrarnas bronsmatch och final
*Pågår mellan 26 juli – 29 jul (eventuellt 2 augusti). Tävlingsschemat förändras beroende på vågförhållandena.
Bordtennis:
Pågårfrån 25 juli – 7 augusti
Svenska deltagare: Mattias Falck, herrsingel, Lag herrar.
Taekwondo:
Pågår mellan 25 juli – 28 juli
Tennis:
Pågår mellan 25 juli – 2 augusti
Triathlon:
Måndag 27 juli:
00.30: Herrarnas final
Tisdag 28 juli:
00.30: Damernas final
Lördag 1 augusti:
01.30: Mixstafett
Tyngdlyftning:
Pågår mellan 25 juli – 5 augusti
Volleyboll:
Pågår mellan 25 juli – 9 augusti
Brottning:
Pågår mellan 2 augusti – 8 augusti
Svenska deltagare: Sofia Mattsson, 53 kg, Henna Johansson, 62 kg, Alex Kessidis, 77 kg.