Teller Report

Now you can see non-English news...

GUIDE: Then you see Winter Studio 2019/2020

2020-01-20T15:25:18.372Z

The winter studio is now in full swing. Here you can see the times for all the season's broadcasts.



The broadcasts are shown in SVT1 unless otherwise stated. Times and channels are preliminary and subject to change.

V.3

Sunday 19/1
10am: Winter studio
10.15pm: Alpine, slalom, gentlemen, Wengen, year 1
11.10am: Cross country skiing, 10 km hunt start, Nove Mesto
11.45: Alpine, Parallel, Ladies, Sestriere (SVT Play)
12.15pm: biathlon, hunting start, ladies, Ruhpolding
13.00: Cross country skiing, 15 km hunt start, Nove Mesto
13.15: Alpine, slalom, men, Wengen, year 2 (SVT Play)
13.55: Alpine, slalom, men, Wengen, race 2
2.30pm: biathlon, hunting start, men, Ruhpolding
3.30pm: Alpine, Parallel, Ladies, Sestriere (Forwarding)

V.4

Thursday 23/1
14.15: biathlon, distance, men, Pokhelka

Friday 24/1
11.30: Alpine, super-G, gentlemen, Kitzbühel
14.15: biathlon, distance, ladies, Pokuljuka

Saturday 25/1
9.30am: Winter studio
09.45: Alpine, downhill, ladies, Bansko (SVT Play)
10.00: Cross-country skiing, skiing, men's, Oberstdorf
11.30: Alpine, downhill, men, Kitzbühel
12.30: Skicross, Idre (SVT2)
12.30: Cross-country skiing, skiing, ladies, Oberstdorf
13.15: Paratroopers, singles mixed relay, Pokhelka
14.15: Alpine, downhill, ladies, Bansko (forwarding)
3.00pm: biathlon, mixed relay, Pokhka
4.30pm: Ski Cross, Idre (Forwarding)

Sunday 26/1
9.00am: Winter studio
09.15: Alpine, super-g, ladies, Bansko
10.30: Alpine, slalom, gentlemen, Kitzbühel
12.00: Cross-country skiing, sprint, Oberstdorf (SVT2)
12.00: Skicross, Idre (SVT Play)
12.15pm: biathlon, hunting start, ladies, Pokhelka
13.00: Cross-country skiing, sprint, Oberstdorf
1.30pm: Alpine men's, Kitzbühel, year 2 (SVT Play)
3.00pm: biathlon, hunting start, men, Pokhelka
16.00: Skicross, Idre (forwarding)

V.5

Tuesday 28/1
17.45: Alpine, slalom, men, Schladming, year 1
20.45: Alpine, slalom, men, Schladming, year 2

Saturday 1/2
9.15am: Winter studio
09.30: Alpine, downhill, ladies, Rosa Khutor
11.30: Alpine skiing, downhill, men, Garmisch-Partenkirchen
12.45: Skicross, Megeve

Sunday 2/2
8.45am: Winter studio
9.00am: Alpine, super-G, ladies, Rosa Khutor
10.30: Alpine, Grand Slalom, men, Garmisch-Partenkirchen, year 1
13.30: Alpine, Grand Slalom, men, Garmisch-Partenkirchen, year 2

V.6

Saturday 8/2
9.45am: Winter studio
10.00: Alpine, slalom, men, Chamonix, year 1
11.30: Alpine skiing, downhill, ladies, Garmisch-Partenkirchen
13.00: Alpine, slalom, men, Chamonix, year 2
14.15: Cross-country skiing, sprint, Falun
14.15: Skicross, Feldberg (SVT Play)
16.15: Skicross, Feldberg (forwarding)

Sunday 9/2
9.15am: Winter studio
09.30: Cross country skiing, 30 km, men, Falun
11.15am: Alpine, super-G, ladies, Garmisch-Partenkirchen
13.15: Alpine, parallel slalom, men, Chamonix
14.15: Skicross, Feldberg (SVT Play)
14.30: Cross country skiing, 15 km, ladies, Falun
16.15: Skicross, Feldberg (forwarding)

V.7

Thursday 13/2
14.45: biathlon, mix relay, World Cup in Antholz

Friday 14/2
14.15: biathlon, sprint, ladies, World Cup in Antholz

Saturday 15/2
04.00: Alpine, downhill, men, Yangqing
9.30am: Winter studio
10.00: Alpine, Grand Slalom, Ladies, Maribor, year 1
11.15pm: Alpine, downhill, men, Yangqing (Forwarding)
13.00: Alpine, Grand Slalom, ladies, Maribor, year 2 (SVT2)
13.30: Cross-country skiing, 10 km, ladies, Östersund
14.45: biathlon, sprint, men, World Cup in Antholz
16.10: Cross-country skiing, 15, men, Östersund

Sunday 16/2
4.00pm: Alpine, super-G, men, Yangqing
10.00am: Winter studio
10.15pm: Alpine, slalom, ladies, Maribor, year 1
11.15pm: Alpine Super G men, Yangqing (Forwarding)
1.00pm: biathlon, hunting start, ladies, World Cup in Antholz
13.45: Alpine, slalom, ladies, Maribor, year 2 (SVT2)
14.00: Cross-country skiing, 10 km, ladies, Östersund
15.15: biathlon, hunting start, men, World Cup in Antholz
16.00: Cross country skiing, 15 km, men, Östersund

V.8

Tuesday 18/2
12.30: Cross-country skiing, sprint, Åre
14.15: biathlon, distance, ladies, World Cup in Antholz

Wednesday 19/2
14.15: biathlon, distance, men, World Cup in Antholz

Thursday 20/2
11.00: Cross-country skiing, 38 km Meråker-Storlien, ladies
1.30pm: Cross-country skiing, 38 km Meråker-Storlien, men
15.15: biathlon, singles mix relay, World Cup in Antholz

Saturday 22/2
02.00: Alpine, Grand Slalom, men, Yuzawa Naeba, year 1
05.00: Alpine, Grand Slalom, men, Yuzawa Naeba, year 2
08.00: Winter studio
08.10: Alpine, Grand Slalom, men, Yuzawa Naeba, year 2 (retransmission)
08.45: Tjejvasan
10.30: Alpine, downhill, ladies, Crans Montana (SVT Play)
11.45 am: biathlon, relay, ladies, World Cup in Antholz
13.00: Cross-country skiing, sprint, Trondheim
14.45: biathlon, relay, men, World Cup in Antholz
4.30pm: Alpine, downhill, ladies, Crans Montana

Sunday 23/2
02.00: Alpine, slalom, men, Yuzawa Naeba, year 1
05:00: Alpine, slalom, men, Yuzawa Naeba, year 2
8am: Winter studio
08.15: Alpine, slalom, men, Yuzawa Naeba, year 2 (summary)
9.00am: Ski Cross, Sunny Valley
10.30: Alpine, downhill combination, ladies, Crans Montana
11.15: Cross country skiing, 30 km hunting start, men, Trondheim
12.45: biathlon, hunting start, ladies, World Cup in Antholz
1.30pm: Alpine, slalom combination, ladies, Crans Montana
14.25: Cross country skiing, 15 km hunting start, ladies, Trondheim
15.20: biathlon, hunting start, men, World Cup in Antholz

V.9

Saturday 29/2
6.00pm: Ski Cross, Secret Garden
9.00am: Winter studio
9.15am: Ski Cross, Secret Garden
10.30am: Alpine, super-G, ladies, La Thuile
11.00: Cross-country skiing, 10 km, ladies, Lahti
12.30: Alpine Super G men, Hinterstoder (SVT Play)
12.45: Cross country skiing, 15 km, men, Lahti
14.15: Alpine, super-G, men, Hinterstoder (retransmission)

Sunday 1/3
7.30am: Winter studio
08.00: Vasaloppet
10.00: Alpine, slalom combination, men, Hinterstoder
11.00: Cross-country skiing, relay, ladies, Lahti (SVT2)
11.00: Alpine, super-G combination, ladies, La Thuile (SVT Play)
12.30: Cross-country skiing, relay, men, Lahti (SVT2)
12.30: Alpine, super-G combination, men, Hinterstoder (SVT Play)
14.00: Alpine, slalom combination, ladies, La Thuile
15.00: Cross-country skiing, baton, ladies, Lahti (forwarding)
16.00: Vasaloppet
17.00: Alpine, super-G combination, men, Hinterstoder (retransmission)

V.10

Wednesday 4/3
3.30pm: Cross-country skiing, sprinting, Drammen

Thursday 5/3
17.35pm: biathlon, sprint, ladies, Nove Mesto

Friday 6/3
5.30pm: biathlon, sprint, men, Nove Mesto

Saturday 7/3
9.15am: Winter studio
09.30: Alpine, Grand Slalom, ladies, Ofterschwang, year 1
11.00: Alpine, downhill, men, Kvitfjell
12.00: Cross-country skiing, 30 km, ladies, Oslo
12.30: Alpine, Grand Slalom, ladies, Ofterschwang, year 2 (SVT Play)
2.00pm: biathlon, relay, ladies, Nove Mesto
15.30: Alpine, Grand Slalom, ladies, Ofterschwang, year 2 (forwarding)
5pm: biathlon, relay, men, Nove Mesto

Sunday 8/3
9.15am: Winter studio
09.30: Alpine, slalom, ladies, Ofterschwang, year 1
10.30: Alpine, super-G, gentlemen, Kvitfjell
11.30: Cross country skiing, 50 km mass start, men, Oslo (SVT2)
11.45: Paratrooper, mass start, ladies, Nove Mesto
12.30: Alpine, slalom, ladies, Ofterschwang, year 2 (SVT2)
13.45: Paratrooper, mass start, men, Nove Mesto
15.00: Alpine, slalom, ladies, Ofterschwang, year 2 (retransmission)

V.11

Thursday 12/3
4.30pm: biathlon, sprint, men, Kontiolahti
5.30pm: Alpine, parallel slalom, ladies, Åre

Friday 13/3
14.00: Alpine, Grand Slalom, Ladies, Åre, year 1
4.30pm: biathlon, sprint, ladies, Kontiolahti
5pm: Alpine, Grand Slalom, Ladies, year 2

Saturday 14/3
9.00am: Winter studio
09.30: Alpine, grand slalom, men, Krajnska Gora, year 1
10.30: Alpine, slalom, ladies, Åre, year 1
12.30: Alpine, grand slalom, men, Krajnska Gora, year 2 (SVT Play)
12.45: Paratrooper, hunting start, gentlemen, Kontiolahti
1.30pm: Alpine, slalom, ladies, Åre, year 2
2.30pm: Skicross, Veysonnaz (SVT Play)
2.30pm: Puckelpist, Idre (SVT Play)
2.45pm: biathlon, hunting start, ladies, Kontiolahti
15.45: Alpine, Grand Slalom, men, Krajnska Gora, year 2 (retransmission)
5.30pm: Humpback Piste, Idre (Forwarding)
18.20: Cross country skiing, sprint, Quebec

Sunday 15/3
9.15am: Winter studio
09.30: Alpine, slalom, men, Krajnska Gora, year 1
12.15: Paratrooper, singles mix relay, Kontiolahti
12.30: Alpine, slalom, men, Krajnska Gora, year 2 (SVT2)
13.15: Alpine, slalom, men, Krajnska Gora, year 2 (retransmission)
14.15: biathlon, mix relay, Kontiolahti
2.30pm: Puckelpist, Idre (SVT Play)
15.45: Humpback Piste, Idre (Forwarding)
18.15: Cross country skiing, sprint, Quebec

V.12

Tuesday 17/3
22.30: Cross country skiing, sprint, Minneapolis

Wednesday 18/3
09.30: Alpine, downhill, men, Cortina
11.00: Alpine, downhill, ladies, Cortina

Thursday 19/3
10.00: Alpine, super-G, ladies, Cortina
11.00: Alpine, super-G, gentlemen, Cortina

Friday 20/3
12.00: Alpine, team competition, Cortina
13.15: biathlon, sprint, ladies, Holmenkollen
4.45pm: biathlon, sprint, men, Holmenkollen
18.10: Cross country skiing, 10 km mass start, ladies, Canmore
19.15: Cross country skiing, 15 km mass start, men, Canmore

Saturday 21/3
8.30am: Winter studio
09.00: Alpine, Grand Slalom, men, Cortina, year 1
10.00: Alpine, slalom, ladies, Cortina, year 1
12.15: Alpine, Grand Slalom, men, Cortina, year 2
12.45: biathlon, hunting start, ladies, Holmenkollen
13.15: Alpine, slalom, ladies, Cortina, year 2 (SVT Play)
2.30pm: biathlon, hunting start, men, Holmenkollen
5.30pm: Cross-country skiing, 10 km hunting start, ladies, Canmore
18.45: Cross country skiing, 15 km hunt start, men, Canmore

Sunday 22/3
8.30am: Winter studio
09.00: Alpine, Grand Slalom, ladies, Cortina, year 1
10.00: Alpine, slalom, men, Cortina, year 1
12.15: Alpine, Grand Slalom, ladies, Cortina, year 2
13.15: Alpine, slalom, men, Cortina, year 1
14.00: biathlon, mass start, ladies, Holmenkollen
15.45: Paratrooper, mass start, men, Holmenkollen
16.45: Cross-country skiing, mix relay, Canmore

The broadcasts are shown in SVT1 unless otherwise stated. Times and channels are preliminary and subject to change.

Completed competition weekends:

Saturday 23/11
LENGTH SKIDES: Classing by Frida Karlsson: "World-class display"
LENGTH SKI: Nice Burman premiere weekend after back surgery
ALPINT: Swenn-Larsson missed the podium - Shiffrin won

Sunday 24/11
LENGTH SKI: Drop of mass in the women's final
LENGTH SKI: Doldis won the men's sprint on oval skis
ALPINT: Jakobsen sixth and Myhrer fifth in the World Cup premiere

Friday 29/11
LENGTH SKI: Sundling second in the premiere - Falla won
LENGTH SKI: Kläbo completely superior - Svensson sixa

Saturday 30/11
LENGTH SKI: Therese Johaug superior in the season premiere in Ruka
LINKS : Iivo Niskanen won the classic 15 km ahead of the home crowd
SKY SHOT: Sweden won the single mix relay - despite the nightmare start
SKY PROTECTION: Continued blue-yellow success - Sweden third in the mixed relay

Sunday 1/12
LENGTH SKI: Frida Karlsson Tired Again in the Hunt - Long After Johaug
LENGTH SKI: Johannes Hösflot Kläbo won the mini-tour after a sprint battle
SKI SHOT: Success for the Bö brothers - one and two in the sprint
SKI SHOOTING: Cannon Race by Linn Persson - Tangered Personnel in Östersund

Wednesday 4/12
SKI SHOT: First victory of a year for Fourcade - heavy Swedish day

Thursday 5/12
SKY SHOT: Brorsson fired himself: "Same thing as during the World Cup"

Friday 6/12
SKICROSS: Sandra Näslund won the World Cup premiere

Saturday 7/12
LENGTH SKI: Johaug went knocking in front of the home fan
LENGTH SKI: Dramatics in men's skiathlon - Bolshunov won spurt duel
SKICROSS: New pallet for Näslund - second behind Smith
SKY SHOOTING: Swedish stars lowered the chance of victory in the men's relay
PUCKEL PIST: Pallet site for Walter Wallberg in the premiere of Ruka

Sunday 8/12
LENGTH SKI: Strong third place for B-emphasized Swedish women's relay team
LENGTH SKI: Super race of Burman in the men's relay - Sweden six
SKI SHOT: Hanna Öberg fired the victory in the baton

Friday 13/12
SKI SHOT: Seasonal best of Öberg - near the podium in Hochfilzen
SKI SHOT: The Swedes long behind in the sprint - Bö led from start to finish

Saturday 14/12
SKI PROTECTOR: Fiasco relay for Sweden's ladies - three minutes after Norway
SKY SHOT: Boes new demonstration of power: "Impossible to beat"
LENGTH SKI: Skulls: 20-year-old Linn Svahn won the sprint in Davos
SNOWBOARD: Thorgren is second in the upcoming Olympic slopes
SKICROSS: New pallet location for Näslund - and personal best of Edebo
ALPINT: Goggia water - with a wand
ALPINT: The slalom in France set after hard wind
FREESKI: Spring on the podium in the Beijing slopes
PUCKEL PIST: Giants Kingsbury "only" second in Thaiwoo: "What a shit!"

Sunday 15/12
ALPINT: Swenn-Larsson two hundredths of the first VC victory
ALPINT: André Myhrer on the podium: "Means very much"
SKI SHOT: Öberg second in the chase: "A step in the right direction"
SKI SHOT: Heavy day on the dike for the Swedish relay team
LENGTH SKI: Johaug superior - crushed the resistance again
LENGTH SKI: Krüger organized Norwegian victory in the men's race: "One hundred percent race"

Tuesday 17/12
ALPINT: Hector back in fine form again
SKICROSS: Näslund historic after new pallet site

Thursday 19/12
SKYMAN: Samuelsson far behind

Saturday 21/12
ALPINT: Set
ALPINT: Set
SKY SKY: Swedish biathletes fired straight away: "Sitting in the head"
SKICROSS: Set
LANDSKIDS:, Sundling won the sprint in chaos weather
LENGTH SKI: Chanavat won in Kläbo's absence - after thunderstorms
SKI SHOT: Linn Persson stepped forward when Hanna Öberg threw in the towel

Sunday 22/12
ALPINT: Matts Olsson drove out in Alta Badia
LENGTH SKI: Swedish double win - Linn Svahn cracked Jonna Sundling
SKI SHOT: Thingnes Bö had a show - even the brother on the podium
SKICROSS: The first pallet miss for Näslund
SKI SHOT: Linn Persson pounced - on the podium in the mass start

Friday 27/12
ALPINT: Dominik Paris took the third consecutive victory in Bormio

Saturday 28/12
ALPINT: After the weakness - Shiffrin superior victor in Lienz
ALPINT: Felix Monsén set personal best - 15th in Bormio
LENGTH SKI: Ebba Andersson on the podium in the comeback
LENGTH SKI: Nightmare start for Halfvarsson - Ustjugov won
SKIING: Dahlmeier missed the podium at the farewell party

Sunday 29/12
ALPINT: New superior victory for Shiffrin
ALPINT: The combination king held for the pressure
LENGTH SKI: Gloomy Swedish day in the sprint - Lampic won before Falla
LENGTH SKI: Häggström fifth in the sprint - acclaimed by Kläbo

Tuesday 31/12
LENGTH SKI: After the injury - a successful run by Calle Halfvarsson
LENGTH SKI: Big race by Ebba Andersson - on the podium after the tenth fight

Wednesday 1/1
LENGTH SKI: Ebba Andersson got on the run - finished sixth
LENGTH SKI: Fighting race by Halfvarsson - became fifth
BACK HOPPING: Record jump gave Norwegian victory in Garmisch

Friday 3/1
LENGTHS: Ebba Andersson second in mass start: "Fantastically driven"
LENGTH SKI: Halfvarsson nine when Kläbo sprint water

Saturday 4/1
ALPINT: Swenn-Larsson femme in Zagreb
LENGTH SKI: New heavy sprint day for the Swedes - Lampic won again
LENGTH SKI: Kläbo impressed in the sprint: "Can ride from anyone"
BACK HOPE: After the record jump - Lindvik won again

Sunday 5/1
ALPINT: Myhrs four in Zagreb: "I am very happy and happy"
LONG SKI: Superior Johaug won the Tour de Ski
LENGTH SKI: Kläbo lost victory - collapsed in last climb

Wednesday 8/1
ALPINT: Flat case for Myhrer in Madonna

Thursday 9/1
SKI SHOT: The Swedes shot themselves in the fog

Friday 10/1
SKI SHOT: Norwegian tab - here Bö forgets the penalty round

Saturday 11/1
ALPINT: Olsson got into second place - drama around the podium
ALPINT: Suter's first World Cup victory in the downhill race
SKI SHOT: Sweden second in the relay - Öberg shot away the victory
LENGTH SKI: Svahn took the second win in the sprint
LENGTH SKI: Johan Häggström on the podium in the World Cup for the first time
SKI SHOT: Low in the top - then the Italian drove into a sign

Sunday 12/1
ALPINT: Svenskdoldi's top ten in the combination
ALPINT: Myhrer far from the podium despite good rides in others
SKIING: Mäkäräinen impressed on the shooting range in windy Oberhof
SKYMOTE: Nelin with the best person when Fourcade won
LENGTH SKI: Swedish gentlemen's peal - took second place: "It's completely insane"
LENGTH SKI: Svahn led Sweden to raffle relay victory

Tuesday 14/1
ALPINT: Swenn-Larsson's revenge - second in Flachau

Wednesday 15/1
SKI SHOT: Öberg's best sprint - finished second: "Giant content with my competition"

Thursday 16/1
SKIING: Seasonal best for Samuelsson in Ruhpolding

Friday 17/1
ALPINT: Matthias Mayer springs in Wengen
SKI SHOT: Sweden did not succeed in getting up after a difficult start

Saturday 18/1
LENGTH SKI: Johaug superior in Nove Mesto - Lundgren best Swedish
ALPINT: Duo shared victory: "Wonderful"
LENGTH SKI: Swedish riders on the whey: "No good stuff today"
ALPINT: Beat Feuz's third win in Wengen
SKY: The Swedes shot themselves in the biathlon relay: "Really heavy"
SKICROSS: Sandra Näslund took new World Cup victory

Sunday 19/1
SKI SHOT: Swedish super bet in Ruhpolding: "Fantastic"
SKY SHOOTER: Stable insert by Sebastian Samuelsson
LENGTH SKI: Johaug completely superior - Andersson's best Swedish
ALPINT: Early for Myhrer after a huge loss

Source: svt

You may like

Sports 2020-01-20T15:25:18.372Z
Sports 2019-09-23T13:17:14.092Z
Sports 2019-10-30T08:54:44.843Z
Sports 2019-09-12T05:35:12.419Z
Sports 2019-08-30T14:44:38.780Z
Sports 2019-10-28T13:48:37.992Z
Sports 2019-12-05T17:17:05.411Z
Sports 2019-12-22T08:55:18.730Z

Trends 24h

Sports 2020-02-23T11:47:49.960Z
Sports 2020-02-23T03:17:00.675Z
Sports 2020-02-23T08:04:42.402Z

Latest

sports 2020/02/23    

© Communities 2019 - Privacy