Teller Report

Now you can see non-English news...

Guide: Then you see athletics SM in SVT

2019-08-30T14:44:38.780Z

SM draws to Karlstad and SVT is on site and broadcasts almost eleven hours from Tingvalla IP from Friday to Sunday. 36 Swedish champions will be selected. “The whole town will breathe athletics and it will be a very wonderful weekend,” says Johan Engberg, sports director of IF Göta.



SM program (with selected favorites)

Friday, August 30 at 1 p.m. 16.30 SVT1 / SVT2 / SVT Play

16.05 - 10,000 m final ladies (Samrawit Mengsteab)

16.35 - men's ball final (Wictor Petersson)

16.45 - men's high jump qualifiers (Fabian Delryd)

Ladies 17.00 - 400m Trials (Moa Hjelmer)

17.10 - sled final men (Mattias Lindberg)

Men's 17.25 - 400m Trials (Nick Ekelund-Arenander)

5.30pm - ladies' pole jump (Angelica Bengtsson, Michaela Meijer)

17.55 - 100m Women's Trial (Irene Ekelund)

18.10 - three-step final men (Jesper Hellström)

Men's 18.15 - 100m Trials (Henrik Larsson)

18.45 - 10,000 m final men (Robel Fsiha)

18.50 - spear final ladies (Ásdís Hjalsdottír, Carolin Näslund)

19.35 - 100m final ladies (Irene Ekelund)

19.50 - 100m final men (Henrik Larsson)

Saturday August 31st at. 14.15 SVT2 / SVT play

14.20 - discus final ladies (Vanessa Kamga)

14.25 - 400 final ladies (Moa Hjelmer)

14.30 - men's high jump final (Fabian Delryd)

Men's 14.35 - 400m Final (Nick Ekelund-Arenander)

14.45 - 3000m hurdles final men (Emil Blomberg)

15.05 - 3000 m obstacle final ladies (Linn Söderholm)

15.45 - long jump final ladies (Malin Marmbrandt, Erika Kinsey, Erica Jarder)

Women's 15.50 - 200m Trial (Irene Ekelund, Moa Hjelmer)

16.10 - 200 m men's trials (Henrik Larsson)

16.20 - men's discus final (Daniel Ståhl, Simon Pettersson)

16.35 - 1500 m final ladies (Yolanda Ngarambe, Hanna Hermansson)

16.50 - 1500 m final men (Kalle Berglund, Andreas Almgren)

17.10 - 100 m hurdles ladies (Emma Tuvesson)

17.20 - 110m hurdles final men (Jonathan Holm)

17.30 - high jump final ladies (Erika Kinsey, Bianca Salming, Sofie Skoog)

Sunday, September 1 at. 12.15 SVT1 / SVT play

12.15 - three-step final ladies (Emelie Nyman Wänseth)

Ladies' 12.20 - 200m Semifinal (Irene Ekelund, Moa Hjelmer)

12.30 - spear final men (Kim Amb)

12.40 - bullet final para-women's ladies / men

Men's 12.50 - 5000m Final (Suldan Hassan)

13.20 - 400m hurdles final ladies (Hanna Palmqvist)

13.30 - 400m hurdles final men (Carl Bengtström)

13.40 - 5000 m final ladies (Sara Christiansson, possibly Meraf Bahta)

13.45 - ball final ladies (Fanny Roos)

14.00 - pole jump final men (Melker Svärd Jacobsson)

14.25 - sled final ladies (Ida Storm, Tracey Andersson)

14.30 - men's long jump final (Thobias Montler, Michel Tornéus)

14.35 - 200m final ladies (Irene Ekelund, Moa Hjelmer)

Men's 14.50 - 200m Final (Henrik Larsson)

15.00 - 1500 m final para-fin women / men

15.15 - 100 m final para-women's race

15.30 - 800m final ladies (Yolanda Ngarambe, Hanna Hermansson)

15.45 - 800m final men (Andreas Kramer)

The Swedish Championships are commented on by Jacob Hård and Kajsa Bergqvist.

Source: svt

You may like

Sports 2019-08-30T14:44:38.780Z
Sports 2019-09-12T05:35:12.419Z
Sports 2019-12-05T17:17:05.411Z
Sports 2019-10-28T13:48:37.992Z
Sports 2019-10-30T08:54:44.843Z
Sports 2019-08-24T21:08:12.448Z

Trends 24h

Latest

sports 2019/12/11    

© Communities 2019 - Privacy