According to the website of the Central Commission for Discipline Inspection and the National Supervision Commission of Dalian City, Liaoning Province, Di Shujun, Secretary of the Party Group and Director of the Dalian Medical Security Bureau, is suspected of serious violations of discipline and law, and is currently undergoing disciplinary review and supervision investigation.

Resume of Di Shujun

  Di Shujun, male, Han nationality, from Qian'an, Hebei Province, was born in April 1967, joined the Communist Party of China in May 1991, and started working in July 1992, with an on-the-job postgraduate degree.

  1992.07-1993.09 Member of the Student Office and Youth League Committee of Dongbei University of Finance and Economics

  1993.09-1994.12 Staff member of China Ping An Insurance Company Dalian Branch

  1994.12-1996.05 Assistant Manager of Securities Department of China Ping An Insurance Company Dalian Branch (in charge of work)

  1996.05-1997.01 Section Clerk, Dalian Branch, China Investment Bank

  1997.01-1997.11 Vice President (Deputy Division Level) of China Investment Bank Dalian Development Zone Branch

  1997.11-1999.02 Deputy Director and Deputy Secretary of the Party Branch of Dalian Rural Social Insurance Management Center

  1999.02-1999.11 Director of Dalian Rural Social Insurance Management Center

  1999.11-2001.07 Deputy Director of Dalian Urban Employee Medical Insurance Management Center (director level)

  2001.07-2002.12 Director of Dalian Urban Employee Medical Insurance Management Center

  2002.12-2003.05 Manager of Dalian Labor Insurance Company

  2003.05-2005.07 Director of Dalian Social Insurance Fund Management Center

  2005.07-2009.10 Deputy Director of Dalian Labor and Social Security Bureau

  2009.10-2009.11 Deputy Director of Dalian Human Resources and Social Security Bureau

  2009.11-2010.08 Party Committee Member and Deputy Director of Dalian Human Resources and Social Security Bureau

  2010.08-2014.02 Party Committee Member and Deputy Director of Dalian Human Resources and Social Security Bureau (Dalian Foreign Experts Bureau)

  2014.02-2015.12 Deputy Secretary of the Party Committee and Secretary of the Disciplinary Committee of Dalian Human Resources and Social Security Bureau (Dalian Foreign Experts Bureau)

  2015.12-2017.11 Party Secretary and Director of Dalian Human Resources and Social Security Bureau (Dalian Foreign Experts Bureau)

  2017.11-2019.01 Party Secretary, Director and Deputy Director of the Organization Department of Dalian Municipal Human Resources and Social Security Bureau (Dalian Foreign Experts Bureau)

  2019.01- Party Secretary and Director of Dalian Medical Security Bureau

(Dalian Municipal Commission for Discipline Inspection and Supervision, Liaoning Province)

Keywords: