Announcement on the candidates for the national outstanding county party committee secretary to commend
On the 100th anniversary of the founding of the Communist Party of China, the Party Central Committee decided to commend a group of outstanding county party secretaries across the country.
According to the selection and commendation work deployment, on the basis of the candidates recommended by the party committees of the provinces (autonomous regions and municipalities), after careful review, selection and review, 105 national outstanding county party secretaries to be commended were determined.
In order to fully promote democracy, listen to opinions extensively, and accept social supervision, the status of the candidates to be commended is now publicized, and the publicity time is June 7-11, 2021.
If you have any objections to the candidates to be commended, please report to the Reporting Center of the Central Organization Department during the public announcement period.
The form of reflection is telephone, letter, e-mail, and the letter is subject to the postmark on the arrival date.
The materials reflecting the situation in the name of the unit shall be stamped with the official seal of the unit, and the materials reflecting the situation in the name of the individual shall be signed with the real name and the contact number shall be provided.
Phone: 010-12380
Website: 12380 report website
Mailing address: No. 80, West Chang'an Street, Xicheng District, Beijing
Postal Code: 100815
Organization Department of the CPC Central Committee
June 7, 2021
List of candidates for national outstanding county party committee secretary to be commended
(105 people, sorted by strokes of surnames in provinces, regions and cities)
Beijing
Yu Changhui Secretary of Changping District Committee
Wang Hao, Secretary of Chaoyang District Committee
Tianjin City
Yang Bing, Secretary of Nankai District Committee
Yin Xiangjie Secretary of Baodi District Party Committee
Hebei Province
Wang Junhong Secretary of Qinghe County Party Committee
Liu Jing Secretary of Fuping County Party Committee
Li Jianzhong, Secretary of Luanzhou Municipal Committee
Dai Shusheng (Hui) Secretary of Dongguang County Party Committee
Shanxi Province
Wang Jianjiang, Secretary of Tianzhen County Party Committee
Liu Wei Secretary of Taigu District Committee of Jinzhong City
Liu Zhenhua Member of the Standing Committee of the Taiyuan Municipal Party Committee, Secretary of the Xiaodian District Party Committee
Gao Qiying (female) Secretary of Lanxian County Party Committee
Inner Mongolia Autonomous Region
Yu Weidong, Member of the Standing Committee of the Chifeng Municipal Party Committee, Minister of the Propaganda Department, Secretary of the Alu Horqin Banner Committee
Wu Yuliang (Mongolian nationality) Deputy Director of the Standing Committee of the People's Congress of Ulan Qab City, Secretary of the Siziwangqi and Banner Committee
Qu Zhennian (Mongolian) Deputy Director of the Working Committee of the People’s Congress of Xing’an League, Secretary of the Party Committee of Tuquan County
Jiao Gangwei Secretary of the Zhalantun Municipal Party Committee
Liaoning Province
Chen Linsong Secretary of Linghai Municipal Party Committee
Wen Ran, Secretary of the Shenbei New District District Committee of Shenyang City
Hui'an Army (Manchu) Secretary of Changtu County Party Committee
Jilin Province
Chen Deming, Member of the Standing Committee of Songyuan Municipal Party Committee, Secretary of the Changling County Party Committee
Secretary of the Shuangyang District Committee of Tang Tie Changchun City
Heilongjiang Province
Liu Jincheng Secretary of Yanshou County Party Committee
Yang Yong, deputy director of the Standing Committee of the People's Congress of Suihua City, secretary of the Qinggang County Party Committee
Guo Guangfu Member of the Standing Committee of Jiamusi Municipal Committee and Secretary of Huachuan County Committee
Shanghai
Cheng Xiangmin Secretary of Songjiang District Committee
Bao Bingzhang Secretary of Xuhui District Committee
Jiangsu Province
Liu Jun Secretary of Nanjing Gulou District Committee
Xu Feng Member of the Standing Committee of Wuxi Municipal Party Committee, Secretary of Jiangyin Municipal Party Committee, Secretary of Party Working Committee of Jiangyin High-tech Industrial Development Zone
Wu Xinming Secretary of the Kunshan Municipal Party Committee, Secretary of the Party Working Committee of Kunshan Economic and Technological Development Zone
Zhou Bin, Member of the Standing Committee of the Changzhou Municipal Party Committee, Secretary of the Xinbei District Party Committee, Secretary of the Party Working Committee of Changzhou High-tech Industrial Development Zone
Zhejiang Province
Shen Mingquan, Member of the Standing Committee of the Huzhou Municipal Party Committee, Secretary of the Anji County Party Committee
Zhang Zhenfeng, Member of the Standing Committee of the Hangzhou Municipal Committee and Secretary of the Yuhang District Committee
Xu Renbiao, member of the Standing Committee of the Taizhou Municipal Party Committee and Secretary of the Wenling Municipal Party Committee
Anhui Province
Zhang Zhiqiang, member of the Standing Committee of the Suzhou Municipal Party Committee, Secretary of the Sixian County Party Committee
Jin Chengjun Secretary of Feixi County Party Committee
Huang Weiqun Secretary of Yijiang District Committee of Wuhu City, Secretary of Party Working Committee and Director of Management Committee of Wuhu High-tech Industrial Development Zone
Fujian Province
Secretary of the Jiangsu Fuding Municipal Party Committee
Zhang Dingfeng Secretary of Jin'an District Committee of Fuzhou City
Liang Yuhua (female) Secretary of Dehua County Party Committee
Liao Shenhong, Deputy Mayor of Longyan City, Secretary of Changting County Party Committee
Jiangxi Province
Zhang Zhiping (female) Secretary of Suichuan County Party Committee
Rao Qinghua Secretary of Hengfeng County Party Committee
Xiong Yunlang, Secretary of the Nanchang County Party Committee, Secretary of the Party Working Committee of Nanchang Xiaolan Economic and Technological Development Zone
Shandong Province
Liu Sijie Secretary of the Kenli District Committee of Dongying City
Secretary of the Laixi Municipal Party Committee
Secretary of the Party Committee of Lixia District, Jinan City, Jiangshan City
Zhao Qingwen, Secretary of Fei County Party Committee
Dong Bing (female) Secretary of Jinxiang County Party Committee
Henan Province
Wang Baoyu Secretary of Linzhou Municipal Party Committee
Lu Hanwei Secretary of Xichuan County Party Committee
Wu Haiyan (female) Secretary of Suixian County Party Committee
Chen Tianfu Secretary of the Party Committee of Ruzhou City
Hu Qiang (Hui) Secretary, Guancheng Hui District Committee, Zhengzhou City
Hubei Province
Wang Xiaobo Secretary of Xingshan County Party Committee
Zhang Shiwei Member of the Standing Committee of Xiangyang Municipal Party Committee, Secretary of Baokang County Party Committee
Sheng Wenjun, Member of the Standing Committee of the Xianning Municipal Party Committee, Secretary of the Chibi Municipal Party Committee
Zeng Sheng, Secretary of the Huangpi District Party Committee, Wuhan City
Hunan Province
Liu Yonghui Secretary of Anhua County Party Committee
Shen Yumou, Member of the Standing Committee of the Changsha Municipal Party Committee, Secretary of the Changsha County Party Committee, Secretary of the Party Working Committee of Changsha Economic and Technological Development Zone
Chen Zhangjie Secretary of Linli County Party Committee
Yan Changwen (Miao), Vice Chairman of the CPPCC of Xiangxi Tujia and Miao Autonomous Prefecture, Secretary of Fenghuang County Party Committee
Guangdong Province
Liu Guangbin Secretary of the Huicheng District Committee of Huizhou City
Tao Yongxin, Deputy Mayor of Shenzhen, Secretary of the Pingshan District Committee
Cai Danqun Huilai County Party Secretary
Li Xiaohua Secretary of Huaiji County Party Committee
Guangxi Zhuang Autonomous Region
Fang Zhigao (Zhuang nationality) Secretary of Leye County Party Committee
Gu Baohua (Yao nationality) Secretary of Pubei County Party Committee
Kuang Qu, Secretary of the Sanjiang Dong Autonomous County Party Committee
Zhai Hongling (female, Zhuang nationality) Secretary of Yizhou District Party Committee, Hechi City
Hainan
Wang Yuzheng Secretary of Baoting Li and Miao Autonomous County Party Committee
Chongqing
Li Chunkui Secretary of Jiulongpo District Committee
Qian Jianchao, Secretary of the Pengshui Miao and Tujia Autonomous County Party Committee
Cheng Zhiyi Secretary of Jiangjin District Committee
Sichuan Province
Li Rong (female) Secretary of Yingjing County Party Committee
Zelden (Tibetan) Vice Chairman of the Political Consultative Conference of Aba Tibetan and Qiang Autonomous Prefecture, Secretary of Zoige County Party Committee
Yao Yonghong Secretary of the Anzhou District Committee of Mianyang City
Gu Xuebin Secretary of Jintang County Party Committee
Cai Bangyin, Member of the Standing Committee of Guangyuan Municipal Party Committee and Secretary of Chaotian District Party Committee
Guizhou Province
Wang Jisong Secretary of Fenggang County Party Committee
Wang Zhenyi (Dong nationality) Member of the Standing Committee of the Southeast Guizhou Miao and Dong Autonomous Prefecture Committee and Secretary of the Kaili Municipal Committee
Tian Yan (female, Tujia) Tongren CPPCC Vice Chairman, Wanshan District Committee Secretary
Yang Hua, Deputy Director of the Standing Committee of the People's Congress of Bijie City, Secretary of the Zhijin County Party Committee
Yunnan Province
Yang Zhongxing Secretary of the Lancang Lahu Autonomous County Party Committee
Yang Chengxin (Bai) Member of the Standing Committee of the Lijiang Municipal Party Committee and Secretary of the Party Committee of Ninglang Yi Autonomous County
Nie Jinhui Secretary of Jianchuan County Party Committee
Zhai Yulong, Dehong, member of the Standing Committee of the Dai and Jingpo Autonomous Prefecture Committee, Secretary of the Ruili Municipal Committee, and Deputy Secretary of the Party Committee of Ruili National Key Development and Opening-up Pilot Zone
Tibet Autonomous Region
Ganden Phuntsok (Tibetan) Vice Chairman of Nyingchi CPPCC and Secretary of the Bayi District Committee
Zhang Zheng Member of the Standing Committee of the Lhasa Municipal Party Committee and Secretary of the Chengguan District Party Committee
Zhao Tianwu Secretary of Luozha County Party Committee
Shaanxi Province
Wang Qingfeng Secretary of the Party Committee of Chang'an District, Xi'an City
He Ling (female) Secretary of Qianyang County Party Committee
Chen Xuan, Deputy Director of the Standing Committee of the People's Congress of Shangluo City, Secretary of the Zhashui County Party Committee
Zhao Yongjian, Deputy Director of the Standing Committee of the People's Congress of Hanzhong City, Secretary of the Zhenba County Party Committee
Gansu province
Ma Xiulan (female, Hui) Linxia Hui Autonomous Prefecture Committee Standing Committee Member, Dongxiang Autonomous County Committee Secretary
Liu Yongge Member of the Standing Committee of the Gannan Tibetan Autonomous Prefecture Committee and Secretary of the Hezuo Municipal Committee
Li Wanyue (Tibetan) Member of the Standing Committee of the Wuwei Municipal Party Committee, Secretary of the Gulang County Party Committee
Li Tingjun, Vice Chairman of Longnan CPPCC, Secretary of Kangxian County Party Committee
Qinghai Province
Niu Dehai (Tu Nationality) Secretary of Dari County Party Committee
Nyima Cairen (Tibetan) Deputy Governor of Yushu Tibetan Autonomous Prefecture and Secretary of Chengduo County Party Committee
Zhang Feng Member of the Standing Committee of the Hainan Tibetan Autonomous Prefecture Committee and Secretary of the Gonghe County Committee
Ningxia Hui Autonomous Region
Wang Xuejun Deputy Secretary of Guyuan Municipal Party Committee, Secretary of Xiji County Party Committee
Xinjiang Uygur Autonomous Region
Secretary of the Party Committee of Majiangshan Cele County
Feng Wunian Secretary of Pishan County Party Committee
Secretary of the Party Committee of Bachu County, Yaoning
Secretary of Shaya County Committee of Qin Yanke