Healthy food is not expensive, nutritionist Pirjo Saarnia states in his book The Great Nutrition Scam - 25 Nutrition Claims, which are not true (WSOY).

We told about the book in early September.

The story dealt with a chapter in a book about the tenacious claim that nutritious food and affordability don’t go hand in hand.

  • Read also: 7 foods that cost about a euro per serving - “Healthy food is not expensive,” says Pirjo Saarnia, who has been a nutritionist for 20 years

- When choosing ingredients, it would be good to pay attention to whether the food is nutritious and filling.

There are ready-made foods, or healthy-sounding products, that can be inexpensive at once, but not all of them are satisfying.

That's when it won't be so cheap, Saarinia said in the story.

In his book, he listed, among other things, healthy foods that cost about a euro per serving.

Sermon emphasized longer-term thinking when talking about whether an ingredient becomes affordable or expensive.

At the heart of it all was fullness and nutrientiness.

One example was a bottle of olive oil, which may seem expensive when purchased, but its rate of consumption is slow.

Readers shared their own views on the topic in the comments field.

Here's how they commented:

7 euros can seem expensive

- These mediators of longer-term significance do not understand that the poor simply do not have to deduct a large sum at once for one high-quality purchase, no matter how more cost-effective it becomes.

If the account has two euros and you have to get the food of the day, then what the hell is such a person investing 7 euros in olive oil alone, one of the readers wondered.

- Even the poor think in the longer term.

Purchase when a salary, pension or grant has been credited to the account.

Every month, even just one thing to a staple food store, like that bottle of olive oil, another commented.

- And no one goes to the store every day with two euros, but buys vegetables, vegetables, flour, and so on, so that you can cook food for them every day, even for a euro - there is experience!

Morning porridge, self-baked rolls and soup don’t cost much and the soup can also be frozen “just in case of a bad day”.

By collecting, berrying and fishing from nature, you can also get a free roach, which, when bought from a store's freezer, costs whatever, the reader states.

It is good to always have basic supplies

- In fact, I live 35 € / week grocery budget (student), I have done well.

Every now and then I go to university to eat (€ 2.66 / € 3.06 portion depending on the protein source).

At home, I do anything at any time: buns, chicken soup with bread, pasta with sauce, spinach soup with eggs, today tortillas with ice, lemon pie.

Next week chicken steak with rice, rustic salad, etc. Inexpensive are made, taste good and satisfy.

It is good to find “basic supplies” in the cupboard, such as spices, flour, oatmeal, sugar, etc., which can easily be used to make good.

- I could not agree more, get cheap good food.

Cabbages and roots are starting to be at their best.

Berries have been obtained from the forest for free in abundance.

When you still leave all the cheap charcoal and extra snacks in the store, you stay cheap healthy.

The problem for many “poor” is to eat white grain, bread, pasta, etc. in excess and health goes.

In her book, Sarnia also takes a stand on the taxation of healthy foods. Photo: JONNE SIPPOLA

Vegetable soup did not cost much

- Today's food was vegetable soup, in which I collected ingredients from the vegetable garden of the city yard: zucchini, carrots, lipstick, parsley, chives, one potato, garlic.

Cabinet sour cream residue, whipped cream splash, sea salt and herb seasoning.

Puree, no garnish, cottage cheese and rye bread as a side dish.

Another serving of soup remained.

- I just made cabbage rolls, there were three servings for two.

Costs: cabbage 2.48 euros, minced meat 3.99 euros / 700 g, boiled 1 deciliter of rice, 2 eggs, 2 deciliters of food cream, a tablespoon of homemade lingonberry jam, etc. Price something 1.32 euros per person.

- Virtually any 400 grams of protein divided by four makes a euro per serving.

Add roots, vegetables and pasta - it's not expensive!

Or if it would already suit Finns: a jar of beans for less than a euro.

A meal without animal protein is already almost free.

Non-carbon is expensive

- There are fish at the fish counter that don't cost very much.

Yes you can get a meal with the euro.

- Fattening charcoal is really expensive and cannot be bought without money.

For example, a chip bag, a biscuit package, a candy bag, a bun bag, a slime bottle or an ice cream package costs, for example, 1-2 kilos of roots and cabbage, a kilo of apples, etc.

- The price of vegetables, vegetables, vegetables, peas, beans, lentils, eggs and frozen vegetables is between 1 and 2 euros.

Buy a chicken unmarinated so you don’t have to pay for an unhealthy marinade.

Herring, frozen meat, vendace, offal, salmon, chicken or minced meat (on offer) are preferred.

Unflavoured yogurt is a better choice than sugar yogurt that raises blood sugar.

High quality cold pressed oils are available at low cost.

Eggs should be bought in large packs.

- Compile your daily diet from the best ingredients of the season, rich and varied.

Cheap staples

- Soups, boxes, puree soups, casseroles, rolls and sauces are not expensive.

Vegetables, vegetables, fruits and vegetables are bought according to the season.

That is, do not buy expensive, tasteless, raw tomatoes grown in greenhouses in the winter.

Frozen vegetables (if fresh seasonal vegetables are not available) are available for a couple of euros.

For example, you can taste tomato puree, tomato crushed stone, onion, garlic, cream, pepper, sea salt, cheese, etc. You can get berries, mushrooms, wild vegetables and apples for free whenever you apply (ask for a carpool).

You can also get garden berries cheaply when you go to pick them yourself.

You can get fish cheaply if you can do more than cook it.

And find instructions on how to buy online.

Nuts and seeds in large bags are preferred.

- Eat wild vegetables in the summer and grow, for example, kale on the balcony.

You can also ask for free berries and apples on Facebook donation groups.

Order for vegetables

- Whole grain bread should be baked from organic flour and flakes (oats, buckwheat, millet).

Even a man of cereals does not need two pieces of bread, one serving of pasta, one serving of rice or one plate of porridge a day, otherwise you will not be able to eat enough vegetables a day, which should be at least half the size of every meal.

And all pastries can be made yourself for the holidays and delicacies, because flour and flakes are really inexpensive.

The price of a 500 gram butter package is about two euros on offer and the package lasts a long time.

And there’s always some cheese on offer for up to a pound of vitosen.

- Place in a few home appliances, such as a blender and stick blender, to get a variety of dishes and quick and healthy with ease.

Taxation matters

Speaking of healthy food, the book is not meant to blame the average person or give degrading advice on eating cheaply.

The chapter on affordable food aims to give advice on better choices with concrete examples.

In his book, Pirjo Saarnia also emphasized the importance of social decisions in whether healthy food is available at an affordable price.

From a consumer perspective, it can sometimes feel that fast food and one-time shopping seem cheap, but not so healthy options are affordable.

- Through taxation and pricing, society should finally influence the promotion of healthy products over unhealthy ones, he writes in his book.

  • Read also: Contemptuous but cheap ingredient is Maija Silvennoinen's credit food - and if you splurge, splurge on one thing, she says