Confederation Cup: the results of the first leg

The trophy awarded to the winners of the Confederation Cup.

© Courtesy of CAF

Text by: David Kalfa Follow

3 min

The “small” African club cup, the Confederation Cup (C2), started on September 10 with the preliminary round first leg.

Find all the results of this 2021-2022 edition of C2.

Advertising

Read more

CONFEDERATION CUP: PRELIMINARY ROUND GO (September 10 to 12, 2021)

T1: US Ben Guerdane (Tunisia)

- AS Police (Niger)

3-1

T2:

AS FAR Rabat (Morocco) - Buffles FC (Benin)

3-1

T3: Diambars FC (Senegal) *

- Wakriya AC (Guinea)

3-0

Q4:

AS Ashanti Golden Boys (Guinea) - Bayelsa United (Nigeria) *

T5: ASCK (Togo)

- ASAC Concorde (Mauritania)

3-0

T6: AZAM FC (Tanzania)

- Horseed SC (Djibouti)

3-1

T7: URA FC (Uganda)

- Ethiopian Coffee SC (Ethiopia)

2-1

T8:

Atlabara FC Juba (South Sudan) -

Al Ahly Merowa (Sudan) 0-2

T9: Futuro Kings CF (Equatorial Guinea)

v Marumo Gallants FC (South Africa)

2-1

T10:

AS Mangasport (Gabon) - Orapa United (Botswana)

T11:

Bumamuru FC (Burundi) - Black Devils (Congo-Brazzaville)

0-0

T12: Red Arrows FC (Zambia)

- Young Buffaloes (Eswatini)

2-1

T13:

Olympique de Missiri-Sima (Comoros) -

AS Kigali (Rwanda)

1-2

T14: Binga FC (Mali)

- MC Breweries (Liberia)

3-0

T15:

ASFA Yennega (Burkina Faso) - FC San Pédro (Ivory Coast)

0-0

T16:

FC Dikhil (Djibouti) -

Biashara United Mara (Tanzania)

0-1

T17:

Hay Alwady Nyala (Sudan) - Al Ahli Tripoli (Libya)

T18: CFFA (Madagascar)

- Kabwe Warriors FC (Zambia)

0-0

T19: Mafunzo SC (Zanzibar) -

GD Interclube (Angola) 0-1

CONFEDERATION CUP: PRELIMINARY ROUND GO (September 17 to 19, 2021)

T1:

AS Police (Niger) - US Ben Guerdane (Tunisia)

T2:

Buffles FC (Benin) - AS FAR Rabat (Morocco)

T3:

Wakriya AC (Guinea) - Diambars FC (Senegal) - Diambars qualified on only one math because of the security situation in Guinea

Q4:

Bayelsa United (Nigeria) v AS Ashanti Golden Boys (Guinea)

T5:

ASAC Concorde (Mauritania) - ASCK (Togo)

T6:

Horseed SC (Djibouti) - AZAM FC (Tanzania)

T7:

Ethiopian Coffee SC (Ethiopia) - URA FC (Uganda)

T8:

Al Ahly Merowa (Sudan) - Atlabara FC Juba (South Sudan)

T9:

Marumo Gallants FC (South Africa) - Futuro Kings CF (Equatorial Guinea)

T10:

Orapa United (Botswana) - AS Mangasport (Gabon)

T11:

Black Devils (Congo-Brazzaville) - Bumamuru FC (Burundi) 0-0

T12:

Young Buffaloes (Eswatini) - Red Arrows FC (Zambia)

T13:

AS Kigali (Rwanda) - Olympique de Missiri-Sima (Comoros)

T14:

MC Breweries (Liberia) - Binga FC (Mali)

T15:

FC San Pédro (Ivory Coast) - ASFA Yennega (Burkina Faso)

T16:

Biashara United Mara (Tanzania) - FC Dikhil (Djibouti)

T17:

Al Ahli Tripoli (Libya) - Hay Alwady Nyala (Sudan)

T18:

Kabwe Warriors FC (Zambia) - CFFA (Madagascar)

T19:

GD Interclube (Angola) - Mafunzo SC (Zanzibar)

CONFEDERATION CUP: SECOND PRELIMINARY ROUND GO (15 to 17 OCTOBER 2021)

T20:

Winner T1 - RS Berkane (Morocco)

T21:

Winner T2 - JS Kabylie (Algeria)

T22:

Winner T3 - Enyimba FC (Nigeria)

T23:

Winner T4 - CS Sfaxien (Tunisia)

T24:

Winner T5 - JS Saoura (Algeria)

T25:

Winner T6 - Pyramids FC (Egypt)

T26:

Winner T7 - ​​Al Masry (Egypt)

T27:

Winner T8 - Gor Mahia FC (Kenya)

T28:

Winner T9 - AS Vita Club (DR Congo)

T29:

Winner T10 - Coton Sport Garoua (Cameroon)

T30:

Winner T11 - Orlando Pirates (South Africa)

T31:

Winner T12 - Primeiro de Agosto (Angola)

T32:

Winner T13 - DC Motema Pembe (DR Congo)

T33:

Winner T14 - Winner T15

T34:

Winner T16 - Winner T17

T35:

Winner T18 - Winner T19

CONFEDERATION CUP: SECOND PRELIMINARY ROUND BACK (22 to 24 OCTOBER 2021)

T20:

RS Berkane (Morocco) - Winner T1

T21:

JS Kabylie (Algeria) - Winner T2

T22:

Enyimba FC (Nigeria) - Winner T3

T23:

CS Sfaxien (Tunisia) - Winner T4

T24:

JS Saoura (Algeria) - Winner T5

T25:

Pyramids FC (Egypt) - Winner T6

T26:

Al Masry (Egypt) - Winner T7

T27:

Gor Mahia FC (Kenya) - Winner T8

T28:

AS Vita Club (DR Congo) - Winner T9

T29:

Coton Sport Garoua (Cameroon) - Winner T10

T30:

Orlando Pirates (South Africa) - Winner T11

T31:

Primeiro de Agosto (Angola) - Winner T12

T32:

DC Motema Pembe (DR Congo) - Winner T13

T33:

Winner T15 - Winner T14

T34:

Winner T17 - Winner T16

T35:

Winner T19 - Winner T18

NB: the sixteen winners of this second preliminary round of the Confederation Cup will face sixteen teams eliminated in the Champions League, during a scoping round scheduled for October / November.

Newsletter

Receive all international news directly in your mailbox

I subscribe

Follow all the international news by downloading the RFI application

google-play-badge_FR

  • Soccer

  • Confederation Cup

  • Sports

Keywords: